Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Sąd w Ostrołęce jeszcze o ogródkach działkowych

3 grudnia 2015
Sąd Apelacyjny w Białymstoku uchylił w środę wyrok dotyczący sporu o ogródki działkowe w Ostrołęce (mazowieckie). Sprawę przekazał do ponownego rozpoznania sądowi okręgowemu w tym mieście.
Sprawa dotyczy powództwa miasta Ostrołęka przeciwko Polskiemu Związkowi Działkowców w Warszawie o ustalenie nieważności umów.

Jak poinformował rzecznik sądu apelacyjnego Janusz Sulima, samorząd wniósł o unieważnienie dwóch umów zawartych w 1998 roku przez Skarb Państwa z Polskim Związkiem Działkowców w Warszawie, o nieodpłatnym użytkowaniu wieczystym przez ten związek, pięciu działek o powierzchni od ok. 1,5 ha do 0,06 ha, położonych w Ostrołęce.

Sąd pierwszej instancji ustalił, że związek działkowców użytkował te tereny jako pracownicze ogródki działkowe od połowy lat 80. ubiegłego wieku. Jednak dopiero umowami z 1998 roku Skarb Państwa - kierownik Urzędu Rejonowego w Ostrołęce, przekazał mu je w trybie bezprzetargowym w bezpłatne użytkowanie wieczyste na 99 lat.

Decyzją wojewody mazowieckiego z września 2004 roku własność działek nieodpłatnie nabyło miasto Ostrołęka.

Zdaniem sądu okręgowego, zawierając umowy nieodpłatnego użytkowania wieczystego, strony bazowały na przepisach ustawy z dnia 23 czerwca 1995 r. o zmianie ustawy o pracowniczych ogrodach działkowych, które potem Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodne z Konstytucją. W ocenie sądu, w rezultacie umowy utraciły podstawę prawną.

Dlatego w listopadzie 2012 r. Sąd Okręgowy w Ostrołęce stwierdził nieważność tych umów i zasądził od pozwanego związku dla samorządu prawie 33 tys. zł kosztów procesu.

Apelację złożył Polski Związek Działkowców, który uważa, że umowy są jednak ważne. Podnosił m.in., że w momencie ich zawierania właścicielem działek był Skarb Państwa. Dlatego, w ocenie działkowców, sąd okręgowy nie mógł powoływać się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który dotyczył tylko nieruchomości samorządu terytorialnego. Związek uważa też, że to Skarb Państwa powinien być stroną procesu, a nie miasto Ostrołęka.

Po środowym orzeczeniu białostockiego sądu apelacyjnego, sąd w Ostrołęce będzie jednak musiał sprawą zająć się jeszcze raz.

Po korzystnym dla miasta pierwszym wyroku, władze Ostrołęki zadeklarowały, że ogródki działkowe pozostaną w rękach dotychczasowych użytkowników, a samorząd nie zamierza zmieniać planów zagospodarowania tego terenu ani podnosić stawek opłat za dzierżawę.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę