biogaz_09_2025
biogaz, biometan, biopaliwa_ptak 2025

Rzepakowe negocjacje

9 sierpnia 2006

Według informacji uzyskanych z Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku umowy kontraktacyjne, które zakłady przetwórcze przedkładają do podpisania nie były konsultowane z KZPR.

- Analiza umów kontraktacyjnych została zlecona do wykonania prawnikowi i będzie dostępna u przewodniczących poszczególnych okręgów oraz w biurze KZPR w Warszawie. Rozmawiamy z zakładami tłuszczowymi (przetwórczymi) na temat warunków kontraktacji na sezon 2007 – mówi Mariusz Olejnik, prezes zarządu KZPR

Zdaniem Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku rzepak kupowany przez polskie zakłady przetwórcze ma odpowiadać parametrom wilgotnościowym obowiązującym na giełdzie MATIF (t.j. 9 %). Nie powinno się wprowadzać w umowach zapisu nt. potrąceń od ceny podstawowej z giełdy MATIF (dotychczasowe potrącenia wynosiły 18 i 20 Euro/tonę rzepaku), Natomiast wprowadzić do umów zapis określający dopłaty za zaolejenie, np.: 1,5% ceny rzepaku za każdy 1% zaolejenia powyżej 40% oraz wprowadzić zapis o dopłatach do transportu. Na podstawie informacji z Francji i Niemiec - gdzie przewiduje się mniejsze zbiory niż początkowo zakładano oraz w wyniku zwiększonego zapotrzebowania na rzepak w Europie, przewidujemy, że cena w kraju powinna wynosić ok. 1000 zł za tonę rzepaku technologicznego.


POWIĄZANE

Eksport produktów mleczarskich do Kuwejtu – wymagania sanitarne dla USA i Polski...

W Europie wzrosty, w Polsce – rekordowy spadek cen energii o ponad 13 EUR/MWh, c...

Choć rząd zgodnie z zapowiedziami realizuje szeroko zakrojone zmiany deregulacyj...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę