FAMMU/FAPA podaje, że według najnowszych danych Agencji Rynku Rolnego w okresie od kwietnia do końca grudnia 2012 r. do podmiotów skupujących w Polsce dostarczono ok. 7,46 mln ton mleka, czyli o ok. 4,5% więcej niż w analogicznym przedziale czasowym ubiegłego roku.
Stopień wykorzystania kwot indywidualnych przysługujących dostawcom hurtowym po 9 miesiącach roku kwotowego 2012/2013 wyniósł ok. 76,38%, natomiast szacunkowy stopień wykorzystania kwoty krajowej dostaw ukształtował się na poziomie 76,15%.
W grudniu 2012 r. podobnie jak w analogicznym okresie 2011 roku nastąpił wzrost dostaw mleka do skupu w skali miesięcznej, jednak od listopada utrzymuje się malejąca dynamika skupu, w związku z czym ostatnie miesiące przyniosły wyraźne wyhamowanie produkcji mleka. W grudniu 2012 r. do podmiotów skupujących dostarczono 780,3 mln kg mleka (w listopadzie było to 743,2 mln kg), czyli o 5% więcej niż miesiąc wcześniej, ale o 0,5% mniej niż przed rokiem. Przydział kwoty mlecznej na 9 miesięcy sezonu 2012/2013 to 7,467 mln ton, zatem limit wykorzystany jest w ok. 99% przez dostawy hurtowe, a nie można zapominać o tym, że całkowita kwota dzielona jest na dostawy i sprzedaż bezpośrednią. Jeśli przyjąć, że udział kwoty sprzedaży bezpośredniej w kwocie mlecznej ogółem będzie wynosił 1,6% (mniej więcej taki był udział kwoty sprzedaży bezpośredniej w poprzednich sezonach), to po 9 miesiącach bieżącego sezonu dostawy hurtowe przekraczają limit o 1,53%.
Według ARR pomimo wyhamowania dynamiki wzrostowej w produkcji mleka, ryzyko przekroczenia przez Polskę krajowej kwoty dostaw wciąS jest realne, ale wielkość szacowanego przekroczenia z każdym miesiącem nieznacznie maleje. Jeżeli obecna tendencja w skupie mleka utrzyma się do końca tego sezonu, wówczas przekroczenie kwoty krajowej dostaw może wynieść ok. 1,5%.
W dniu 5 listopada 2012 r. polskie Ministerstwo Rolnictwa domagało się przeniesienia kwoty sprzedaży bezpośredniej w całości na kwotę dostaw hurtowych. Komisja Europejska nie wyraziła jednak zgody na dokonanie na szczeblu krajowym konwersji niewykorzystanej kwoty sprzedaży bezpośredniej na kwotę dostaw. W związku z tym ARR przypomina producentom mleka, że istnieje możliwość powiększenia indywidualnych kwot mlecznych poprzez wzięcie w używanie - do dnia 31 stycznia 2013 r. lub zakup - do dnia 28 lutego 2013 r., dodatkowych kwot od innych producentów mleka.
Możliwość ta może zostać wykorzystana przez producentów celem uniknięcia ewentualnego przekroczenia ich indywidualnych kwot mlecznych i obowiązku zapłacenia kary za nadprodukcję. Nie wpływa to jednak na zmniejszenie ryzyka przekroczenia kwoty mlecznej w skali całego kraju.
9511150
1