Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

Rzeczpospolita internetowa już na półmetku

25 lutego 2008
Rzeczpospolita internetowa, działa już na obszarach wiejskich w Polsce drugi rok, obecnie dobiega końca już druga edycja Programu. W której udział wzięło dokładnie 100 Lokalnych Grupa Działania z całego kraju, najwięcej znalazło się województwie Małopolskim (13 projektów) oraz Mazowieckim i Podkarpackim (po 9 projektów). Każda z Grup otrzymała grant finansowy do 30 tys. zł oraz sprzęt komputerowy na realizacje swojego projektu. Poznajmy bliżej dwa z realizowanych projektów pierwszy w miejscowości Staszówka drugi natomiast w Lubochni.

Staszkówka to wioska, położona na uboczu głównych tras komunikacyjnych, zamieszkała przez ok. 1500 mieszkańców. W ramach programu Rzeczpospolita internetowa , w którym to 130 osób uczestniczyło w działaniach projektu „Moja Staszkówka- tożsamość i rozwój” przystosowano do nowej roli dwa pomieszczenia biblioteki (dotąd używane przez Koło Gospodyń Wiejskich)  –  obecnie funkcjonuje tam, otwarty dla całej społeczności lokalnej, bezpłatny punkt dostępu do Internetu. W większym pomieszczeniu dzięki środkom z programu Odnowy wsi, wyremontowano, pomalowano i położono nowe posadzki. W ramach programu Ri wstawiono tam 5 komputerów używanych, pozyskanych od TP S.A. i tym sposobem każdy mieszkaniec Staszkówki może w godzinach pracy biblioteki skorzystać z komputera i Internetu.
Do tej pory odbył się w bibliotece kurs komputerowy – dla dorosłych, dla tych, którzy w szkole nie mieli okazji zetknąć się z komputerem. W szkole przeprowadzono konkurs na latawce, które czekają na 1 dzień wiosny, aby mogły polatać. „Czwartki z Tradycją” realizowane w ramach Programu Rp-internetowa są jednym z elementów działania integrującego i promującego tradycję, tego co tak naprawdę jest bliskie, a jednak nieznane. KGW i biblioteka, zajmują się zbieraniem materiałów: przepisów kulinarnych, starych książek, fotografii itd. Młodzież ze szkoły natomiast wzięła na siebie odpowiedzialność za przygotowanie przewodnika po Staszkówce i okolicach w formie papierowej i elektronicznej, który będzie przygotowany na zakończenie projektu. Mieszkańców Staszkówki czeka jeszcze szkolenie z podstaw obsługi komputera oraz z pozyskiwania środków unijnych.  
Przedstawicielka Biura Programu – Koordynatorka Regionalna Daria Żebrowska miała okazję uczestniczyć w jednym z cyklu spotkań  pt. „Czwartki z tradycją”, które zgromadziło tym razem 24 osoby. Tematem spotkania były potrawy regionalne. Wykład o historii kuchni w regionie wygłosiła pani Maria Michalik z Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Gorlicach. Był też czas na degustację pyszności przygotowanych przez KGW. Można było skosztować takich przysmaków jak: mordonie, gomułki, kraszanka, galas  i innych pyszności, których nazwy  i przepisy na nie pojawią się w przewodniku. Była to też okazja do porozmawiania z uczestnikami projektu, wójtem, kierowniczką projektu o podjętych działaniach, o planach na przyszłość, doświadczeniach i trudnościach.  
Sprawna i angażująca wiele osób realizacja projektu jest możliwa dzięki dobrze układającej się współpracy i doświadczeniu LGD. Ośrodek Kultury i Zespół Szkół prowadziły już działania angażujące społeczność lokalną, wcześniej zrealizowano projekty „Niemi świadkowie wojennej zawieruchy” i „Roczna szkoła Moszczenica- Kurima” dotyczący współpracy przygranicznej. Te doświadczenia pozwoliły uniknąć problemów w realizacji projektu w Rzeczpospolitej internetowej, jednak jak mówi kierowniczka projektu Danuta Luboch - „realizacja tego projektu daje nam po raz pierwszy możliwość zaangażowania większej liczby mieszkańców gminy przy działaniach na rzecz środowiska lokalnego”.  Najbliższe plany LGD to urządzenie wiejskiej świetlicy - miejsca spotkań dla młodzieży.


„Z Internetem na ludowo w gminie Lubochnia”, taki tytuł nosi projekt stworzony przez Lokalną Grupę Działania z gminy Lubochnia pod przewodnictwem Gminnej Biblioteki Publicznej. W ramach projektu do tej pory odbyły się warsztaty regionalne dla dzieci, kurs komputerowy dla seniorów. Jednak najważniejszym działaniem są warsztaty dla kobiet, w czasie których powstają tradycyjne stroje ludowe ziemi opoczyńskiej - to największe wyzwanie w projekcie i pochłania najwięcej uwagi i zachwytu wszystkich, stroje wykorzystane zostaną przez zespół ludowy powstały przy szkole w Lubochni prowadzony przez p. Małgorzata Tyce. W czasie realizacji projektu udało się także nawiązać współpracę z Muzeum Etnograficznym w Opocznie, które służyło radą i pomocą przy projektowaniu strojów. Przed uczestnikami wciąż jeszcze sporo godzin warsztatów oraz uroczyste podsumowanie projektu, w czasie którego zaprezentuje się zespół we własnoręcznie wykonanych strojach oraz przedstawione zostaną zwyczaje ludowe związane z Świętami Wielkanocnymi. Wciąż trwają także prace nad stroną internetową, która będzie prezentować efekty projektu, ale ma służyć także wymianie informacji nt. folkloru i kultury regionalnej Lubochni, strona znajduje się pod adresem www.gbp.lubochnia.pl. Dotychczas w ramach projektu odbyło się ponad 20 warsztatów, w których wzięło ponad 100 mieszkańców Lubochni i okolic. Najczęściej spotykają się Panie szyjące stroje regionalne, dla których warsztaty organizowane są w każdy poniedziałek po południu - w każdym tygodniu do Biblioteki Publicznej w Lubochni przyjeżdża co najmniej 10 kobiet. Projekt Z Internetem na ludowo w gminie Lubochnia bardzo zaktywizował uczestników oraz Lokalną Grupę Działania i rozbudził apetyt na kolejne projekty i działania. Już planowane są projekty ekologiczne, edukacyjne oraz związane z aktywizacją zawodową mieszkańców. Grupa bardzo dobrze czuje się razem i zamierza to wykorzystać z czasem przekształcając się w organizację pozarządową. Mieszkańcy czują, że potrzebne jest im i miejsce i organizacja, dzięki którym będą mogli dbać o to co dla nich ważne.


POWIĄZANE

Nie ma turów jest Turvita w dolinie Liwca Twaróg jest tym światowym wyróżnikiem,...

Transformacja energetyczna w Polsce nabiera tempa. Coraz większe znaczenie w tym...

W Polsce występuje ponad 470 gatunków pszczół, a na świecie ich liczba przekracz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę