Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Rzeczpospolita internetowa już na półmetku

25 lutego 2008
Rzeczpospolita internetowa, działa już na obszarach wiejskich w Polsce drugi rok, obecnie dobiega końca już druga edycja Programu. W której udział wzięło dokładnie 100 Lokalnych Grupa Działania z całego kraju, najwięcej znalazło się województwie Małopolskim (13 projektów) oraz Mazowieckim i Podkarpackim (po 9 projektów). Każda z Grup otrzymała grant finansowy do 30 tys. zł oraz sprzęt komputerowy na realizacje swojego projektu. Poznajmy bliżej dwa z realizowanych projektów pierwszy w miejscowości Staszówka drugi natomiast w Lubochni.

Staszkówka to wioska, położona na uboczu głównych tras komunikacyjnych, zamieszkała przez ok. 1500 mieszkańców. W ramach programu Rzeczpospolita internetowa , w którym to 130 osób uczestniczyło w działaniach projektu „Moja Staszkówka- tożsamość i rozwój” przystosowano do nowej roli dwa pomieszczenia biblioteki (dotąd używane przez Koło Gospodyń Wiejskich)  –  obecnie funkcjonuje tam, otwarty dla całej społeczności lokalnej, bezpłatny punkt dostępu do Internetu. W większym pomieszczeniu dzięki środkom z programu Odnowy wsi, wyremontowano, pomalowano i położono nowe posadzki. W ramach programu Ri wstawiono tam 5 komputerów używanych, pozyskanych od TP S.A. i tym sposobem każdy mieszkaniec Staszkówki może w godzinach pracy biblioteki skorzystać z komputera i Internetu.
Do tej pory odbył się w bibliotece kurs komputerowy – dla dorosłych, dla tych, którzy w szkole nie mieli okazji zetknąć się z komputerem. W szkole przeprowadzono konkurs na latawce, które czekają na 1 dzień wiosny, aby mogły polatać. „Czwartki z Tradycją” realizowane w ramach Programu Rp-internetowa są jednym z elementów działania integrującego i promującego tradycję, tego co tak naprawdę jest bliskie, a jednak nieznane. KGW i biblioteka, zajmują się zbieraniem materiałów: przepisów kulinarnych, starych książek, fotografii itd. Młodzież ze szkoły natomiast wzięła na siebie odpowiedzialność za przygotowanie przewodnika po Staszkówce i okolicach w formie papierowej i elektronicznej, który będzie przygotowany na zakończenie projektu. Mieszkańców Staszkówki czeka jeszcze szkolenie z podstaw obsługi komputera oraz z pozyskiwania środków unijnych.  
Przedstawicielka Biura Programu – Koordynatorka Regionalna Daria Żebrowska miała okazję uczestniczyć w jednym z cyklu spotkań  pt. „Czwartki z tradycją”, które zgromadziło tym razem 24 osoby. Tematem spotkania były potrawy regionalne. Wykład o historii kuchni w regionie wygłosiła pani Maria Michalik z Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Gorlicach. Był też czas na degustację pyszności przygotowanych przez KGW. Można było skosztować takich przysmaków jak: mordonie, gomułki, kraszanka, galas  i innych pyszności, których nazwy  i przepisy na nie pojawią się w przewodniku. Była to też okazja do porozmawiania z uczestnikami projektu, wójtem, kierowniczką projektu o podjętych działaniach, o planach na przyszłość, doświadczeniach i trudnościach.  
Sprawna i angażująca wiele osób realizacja projektu jest możliwa dzięki dobrze układającej się współpracy i doświadczeniu LGD. Ośrodek Kultury i Zespół Szkół prowadziły już działania angażujące społeczność lokalną, wcześniej zrealizowano projekty „Niemi świadkowie wojennej zawieruchy” i „Roczna szkoła Moszczenica- Kurima” dotyczący współpracy przygranicznej. Te doświadczenia pozwoliły uniknąć problemów w realizacji projektu w Rzeczpospolitej internetowej, jednak jak mówi kierowniczka projektu Danuta Luboch - „realizacja tego projektu daje nam po raz pierwszy możliwość zaangażowania większej liczby mieszkańców gminy przy działaniach na rzecz środowiska lokalnego”.  Najbliższe plany LGD to urządzenie wiejskiej świetlicy - miejsca spotkań dla młodzieży.


„Z Internetem na ludowo w gminie Lubochnia”, taki tytuł nosi projekt stworzony przez Lokalną Grupę Działania z gminy Lubochnia pod przewodnictwem Gminnej Biblioteki Publicznej. W ramach projektu do tej pory odbyły się warsztaty regionalne dla dzieci, kurs komputerowy dla seniorów. Jednak najważniejszym działaniem są warsztaty dla kobiet, w czasie których powstają tradycyjne stroje ludowe ziemi opoczyńskiej - to największe wyzwanie w projekcie i pochłania najwięcej uwagi i zachwytu wszystkich, stroje wykorzystane zostaną przez zespół ludowy powstały przy szkole w Lubochni prowadzony przez p. Małgorzata Tyce. W czasie realizacji projektu udało się także nawiązać współpracę z Muzeum Etnograficznym w Opocznie, które służyło radą i pomocą przy projektowaniu strojów. Przed uczestnikami wciąż jeszcze sporo godzin warsztatów oraz uroczyste podsumowanie projektu, w czasie którego zaprezentuje się zespół we własnoręcznie wykonanych strojach oraz przedstawione zostaną zwyczaje ludowe związane z Świętami Wielkanocnymi. Wciąż trwają także prace nad stroną internetową, która będzie prezentować efekty projektu, ale ma służyć także wymianie informacji nt. folkloru i kultury regionalnej Lubochni, strona znajduje się pod adresem www.gbp.lubochnia.pl. Dotychczas w ramach projektu odbyło się ponad 20 warsztatów, w których wzięło ponad 100 mieszkańców Lubochni i okolic. Najczęściej spotykają się Panie szyjące stroje regionalne, dla których warsztaty organizowane są w każdy poniedziałek po południu - w każdym tygodniu do Biblioteki Publicznej w Lubochni przyjeżdża co najmniej 10 kobiet. Projekt Z Internetem na ludowo w gminie Lubochnia bardzo zaktywizował uczestników oraz Lokalną Grupę Działania i rozbudził apetyt na kolejne projekty i działania. Już planowane są projekty ekologiczne, edukacyjne oraz związane z aktywizacją zawodową mieszkańców. Grupa bardzo dobrze czuje się razem i zamierza to wykorzystać z czasem przekształcając się w organizację pozarządową. Mieszkańcy czują, że potrzebne jest im i miejsce i organizacja, dzięki którym będą mogli dbać o to co dla nich ważne.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę