Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Rząd zamiast pisać programy powinien podjąć walkę z brudnym powietrzem

8 kwietnia 2015
Krajowy Program Ochrony Powietrza (KPOP) przygotowany przez Ministerstwo Środowiska nie będzie miał mocy prawnej ani nie zapewni samorządom środków do walki z problemem - oceniają organizacje działające na rzecz poprawy jakości powietrza w Polsce. We wspólnym stanowisku ogłoszonym w przeddzień zakończenia procesu konsultacji społecznych projektu KPOP, Fundacja ClientEarth, Greenpeace, HEAL Polska i Polska Zielona Sieć domagają się m.in. przyjęcia zmian prawnych, które doprowadzą do ograniczenia wykorzystania najbrudniejszych paliw, tworzenia stref ograniczonej emisji w miastach oraz zapewnienia samorządom środków na inwestycje zmniejszające poziom zanieczyszczeń.

Organizacje pozarządowe podkreślają, że z perspektywy zdrowia publicznego walka z brudnym powietrzem powinna stanowić priorytet dla polskich władz. Tymczasem przedstawiony przez Ministerstwo Środowiska Krajowy Program Ochrony Powietrza, nawet w perspektywie wieloletniej, nie doprowadzi do poprawy jego jakości.

KPOP nie będzie miał mocy prawnej pozwalającej na nałożenie obowiązków i przydzielenie kompetencji, które pomogłyby samorządom w walce z zanieczyszczeniami. Za niezastosowanie się do rekomendacji Ministerstwa województwom nie będą groziły również żadne sankcje.

Organizacje zauważają także, że na skutek nieprecyzyjnej analizy stężeń pyłu PM10 w Programie  realny udział zanieczyszczeń pochodzących z przemysłu i energetyki został zaniżony. Mają one jednak istotny wpływ na jakość powietrza w Polsce. Jak wynika z analiz eksperckich, zewnętrzne koszty zdrowotne zanieczyszczeń generowanych w naszym kraju przez energetykę zawodową mogą sięgać nawet 8,2 miliarda euro.

Samo przyjęcie Krajowego Programu Ochrony Powietrza nie zadowoli również Komisji Europejskiej, która w związku z wieloletnimi przekroczeniami dopuszczalnych poziomów pyłu zawieszonego PM10 wystosowała pod koniec lutego br. tzw. uzasadnioną opinię do polskich władz. Domaga się w niej podjęcia szybkich i skutecznych działań mających na celu walkę z zanieczyszczeniem. Jeśli nie zostaną one wdrożone Polsce grozi kara w wysokości nawet 4 miliardów złotych. Tymczasem KPOP jest jedynie dokumentem kierunkowym i nie stanowi środka wpływającego skutecznie na poprawę jakości powietrza.
Opracował: Obi oba

POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę