europejskie forum rolników 2025

Rząd zaakceptował program poprawy efektywności rybołówstwa

17 marca 2004

Zwiększenie efektywności polskiego rybołówstwa oraz podniesienie jego konkurencyjności zakłada przyjęty we wtorek przez rząd program "Rybołówstwo i przetwórstwo ryb 2004-2006" - podało w komunikacie Centrum Informacyjne Rządu.

Celem programu jest dostosowanie poziomu rybołówstwa oraz hodowli ryb do potrzeb rynku krajowego pod względem ceny i jakości. Chodzi również o konkurencyjność na rynkach zagranicznych.

Wdrożenie sektorowego programu operacyjnego (SPO) przewiduje wycofanie 30-40 proc. statków rybackich. Dzięki temu podniesie się rentowność pozostałej części floty. Możliwa będzie bowiem modernizacja obecnie eksploatowanych statków rybackich i dostęp do większych kwot (limitów) połowowych. To oznacza, że mniejsza liczba statków będzie mogła łowić więcej ryb i więcej zarabiać.

Program zakłada również, że z zawodu rybaka będzie musiało zrezygnować od 2 tys. do 2,5 tys. osób. Za rezygnację mają otrzymać unijne rekompensaty. Obecnie w rybołówstwie pracuje około 4 tys. osób.

Natomiast w zakresie rybołówstwa śródlądowego program przewiduje udrożnienie 10 rzek o istotnym znaczeniu dla śródlądowej i morskiej gospodarki rybackiej. Spodziewany jest wzrost liczby śródlądowych gospodarstw rybackich, które będą odpowiadały normom unijnym.

Z programu wynika, że około 200 zakładów przetwórstwa rybnego otrzyma wsparcie finansowe. Pozwoli to poprawić warunki sanitarno- weterynaryjne i podnieść konkurencyjność.


POWIĄZANE

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval podczas roboczej pod...

Komisja Europejska wykluczyła możliwość osłabienia unijnych przepisów dotyczącyc...

Brak wiążących decyzji urzędników KOWR w podejmowaniu decyzji dotyczących losów ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę