Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Rząd zaakceptował program poprawy efektywności rybołówstwa

17 marca 2004

Zwiększenie efektywności polskiego rybołówstwa oraz podniesienie jego konkurencyjności zakłada przyjęty we wtorek przez rząd program "Rybołówstwo i przetwórstwo ryb 2004-2006" - podało w komunikacie Centrum Informacyjne Rządu.

Celem programu jest dostosowanie poziomu rybołówstwa oraz hodowli ryb do potrzeb rynku krajowego pod względem ceny i jakości. Chodzi również o konkurencyjność na rynkach zagranicznych.

Wdrożenie sektorowego programu operacyjnego (SPO) przewiduje wycofanie 30-40 proc. statków rybackich. Dzięki temu podniesie się rentowność pozostałej części floty. Możliwa będzie bowiem modernizacja obecnie eksploatowanych statków rybackich i dostęp do większych kwot (limitów) połowowych. To oznacza, że mniejsza liczba statków będzie mogła łowić więcej ryb i więcej zarabiać.

Program zakłada również, że z zawodu rybaka będzie musiało zrezygnować od 2 tys. do 2,5 tys. osób. Za rezygnację mają otrzymać unijne rekompensaty. Obecnie w rybołówstwie pracuje około 4 tys. osób.

Natomiast w zakresie rybołówstwa śródlądowego program przewiduje udrożnienie 10 rzek o istotnym znaczeniu dla śródlądowej i morskiej gospodarki rybackiej. Spodziewany jest wzrost liczby śródlądowych gospodarstw rybackich, które będą odpowiadały normom unijnym.

Z programu wynika, że około 200 zakładów przetwórstwa rybnego otrzyma wsparcie finansowe. Pozwoli to poprawić warunki sanitarno- weterynaryjne i podnieść konkurencyjność.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę