Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Rząd traktuje innowacyjność jako zadanie priorytetowe

3 grudnia 2015
Rząd traktuje innowacyjność jako zadanie priorytetowe - powiedziała w czwartek minister nauki i szkolnictwa wyższego Lena Kolarska-Bobińska podczas zorganizowanego w Katowicach Europejskiego
Minister nauki i szkolnictwa wyższego wzięła udział w panelu "Innowacyjność, badania i rozwój". Wskazała, że rok 2020 będzie ważną datą, ponieważ skończy się ogromny budżet europejski m.in. na badania i innowacje. "Wydaje się, że najważniejsze o czym musimy myśleć, to nie tylko jak pobudzić innowacje, ale jak ustanowić pewne mechanizmy i zmienić pewne postawy, bo może taki budżet już się nie powtórzy, może już nie będziemy mieli tyle środków na te właśnie cele, a teraz chodzi o to, żeby nie tylko wydawać i rozdawać (...), ale chodzi o to, żeby dobrze wydawać, tworzyć trwałe podstawy i postawy innowacyjności w Polsce" - powiedziała minister.
Kluczem do innowacyjności są według Kolarskiej-Bobińskiej współpraca i zaufanie, jak również współzależność różnego rodzaju jednostek. "Widzę w tym ogromną naszą słabość" - powiedziała. "Musimy więc co najważniejsze budować kapitał społeczny i intelektualny dla innowacji (...). Musimy też inwestować w kadry, które będą myślały nie tylko innowacyjnie, ale jak wykorzystać, zastosować, przekazać dalej wyniki badań" - powiedziała Kolarska-Bobińska i wskazała ogromną rolę budowania środowiska przyjaznego dla innowacji.
Odnosząc się do rozwiązań prawnych, zaznaczyła, że "dotychczas dużo nadziei" pokładano w tzw. uwłaszczeniu naukowców. "Myślę, że na problem motywowania naukowców trzeba spojrzeć dużo szerzej, wprowadzać również rozwiązania prawne, które ułatwiają komercjalizację. Uwłaszczenie naukowców jest tylko jednym elementem, wycinkiem całego procesu komercjalizacji bezpośredniej i pośredniej" - powiedziała. Drugim rozwiązaniem, o którym myśli MNiSW, są "konsolidacje uczelni, różnych wydziałów", co ma przeciwdziałać "rozdrobnieniu", gdyż - jak powiedziała minister - tylko "mobilizacja do współpracy, łączenia się" będzie ułatwiała uczelniom i naukowcom tworzenie konsorcjów i staranie się o "duże pieniądze europejskie".
Trzecim krokiem, który MNiSW podejmuje jest - jak wskazała minister - "odformalizowanie". "Pracujemy nad zmianą oceny wyższych uczelni tak, aby innowacyjność, kreatywność występowania o granty i polskie i europejskie włączyć w system ocen" - dodała.
Podkreśliła, że MNiSW wraz z Narodowym Centrum Nauki i Narodowym Centrum Badań i Rozwoju zastanawiają się nad rozwiązaniami, które mają wzmocnić współpracę między biznesem i nauką, by "przezwyciężyć bariery i nieufność". Podkreśliła, że rząd traktuje innowacyjność "jako absolutnie zadanie priorytetowe i najważniejsze".
MNiSW chce ponadto wzmocnić aktywność naukowców w nowym programie ramowym Unii Europejskiej - Horyzont 2020, gdyż byli dotąd "mało aktywni" przy wykorzystaniu tych pieniędzy. "Nie rozwiążemy tej sprawy jednym łatwym kluczem (...), zwłaszcza w takim kraju jak Polska, który jest (...) pośrodku rankingu innowacyjności" - dodała minister nauki i szkolnictwa wyższego.


POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę