Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji ustawy o dopłatach do oprocentowania niektórych kredytów bankowych, która wydłuża z 12 do 24 miesięcy okres stosowania dopłat do kredytów dla rolników.
Proponowana zmiana ustawy z 5 stycznia 1995 roku polega na wydłużeniu z 12 do 24 miesięcy okresu stosowania dopłat z budżetu państwa do oprocentowania kredytów uzyskanych przez producentów rolnych w II półroczu 2003 roku.
Dotyczy ona kredytów zaciągniętych na zakup rzeczowych środków obrotowych do produkcji rolniczej i żywności metodami ekologicznymi oraz przystosowania gospodarstw rolnych do tej produkcji i wprowadzania postępu biologicznego w rolnictwie. Kredyty miały być spłacone w II półroczu 2004 roku.
Rząd proponując nowelizację uwzględnił fakt, że realizacja pomocy dla rolników ze środków Unii Europejskiej w ramach płatności obszarowych rozpocznie się dopiero od grudnia 2004 roku. Argumentem ponadto jest ograniczenie w 2004 roku form pomocy krajowej dla rolnictwa. Producenci rolni, którzy zaciągnęli kredyty na zakup rzeczowych środków do produkcji rolniczej i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej, nie będą mogli spłacić tych kredytów terminowo.
Ustawa ma wejść w życie 30 kwietnia 2004 roku. Chodzi o to, aby ta stosowana forma pomocy dla rolników z dniem przystąpienia Polski do Unii Europejskiej mogła być uznana za istniejącą, co jest zgodne z Traktatem Akcesyjnym.