Rząd: Niech przedsiębiorca-oszust płaci i się wstydzi
5 stycznia 2016
Kary pieniężne za utrudnianie lub uniemożliwianie kontroli artykułów rolno-spożywczych - przewiduje projekt nowelizacji ustawy o jakości handlowej artykułów rolno- spożywczych, przyjęty we wtorek przez rząd - podało Centrum Informacyjne Rządu. Projekt przewiduje kary za wprowadzanie do obrotu artykułów o niewłaściwej jakości handlowej lub zafałszowane, tj. takie, gdzie rzeczywisty skład produktów nie odpowiada podanej w oznakowaniu nazwie, a często również informacji o składnikach.
Zmiana będzie dotyczyć przedsiębiorców wprowadzających na rynek produkty o innej od deklarowanej jakości handlowej lub mylnym oznakowaniu, w tym zwłaszcza produkty zafałszowane. Narusza to bowiem interesy konsumentów, gdyż produkty te, w zamierzony przez producenta sposób, często sugerują lepsze walory smakowe lub inne pochodzenie.
W opinii wnioskodawcy - ministerstwa rolnictwa - wprowadzenie kar finansowych pozwoli ograniczyć lub wyeliminować z rynku nieuczciwych przedsiębiorców. Dodatkową karą dla nich będzie możliwość upubliczniania tych decyzji wojewódzkich inspektorów jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych lub wojewódzkich inspektorów Inspekcji Handlowej.
Ponadto, według nowych przepisów, Inspekcja Handlowa będzie mogła wydać przedsiębiorcy zakaz wprowadzenia do obrotu lub wycofania z obrotu w jego placówkach całej partii zafałszowanego produktu, na podstawie wyników próbki pobranej tylko z części partii. Obecnie można nakazać przedsiębiorcy wycofanie z rynku tylko tej części partii, z której pobrano próbkę.
Wprowadzono też zapis, zgodnie z którym Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych będzie kontrolować mięso pochodzące z młodego bydła (w wieku do 12 miesięcy).
W projekcie znalazł się także zapis, który zobowiązuje przedsiębiorcę do wykonania zaleceń pokontrolnych. W razie ich niewykonania przedsiębiorcy będą karami finansowo.