Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Rząd dopłaci do mieszkań

31 stycznia 2006
Pożyczki na mieszkania będą niezwykle atrakcyjne. Rząd kończy prace nad projektem ustawy o tanich kredytach mieszkaniowych. Jednak zdaniem ekspertów szanse na to, że dzięki nim będzie się budować więcej mieszkań, są na razie nikłe.

Według "Gazety Wyborczej" w ministerstwie transportu i budownictwa powstał projekt ustawy o dotowanych przez państwo tanich kredytach mieszkaniowych. Projekt jest już po uzgodnieniach międzyresortowych i znajduje się teraz w Komitecie Rady Ministrów. Zgodnie z nim rząd miałby dopłacać dużą część oprocentowania do kredytu mieszkaniowego zaciągniętego w złotówkach w normalnym komercyjnym banku.

Według "Gazety Wyborczej" ministerstwo obwarowało jednak tanie kredyty wieloma ograniczeniami. Po pierwsze, budżet dopłacałby do odsetek przez osiem lat, a nie przez cały okres spłaty kredytu. Sama ustawa obowiązywałaby do wejścia Polski do strefy euro, które nastąpi prawdopodobnie po 2010 roku. Po drugie, dopłata przysługiwałaby tylko na małe mieszkania - do 50 metrów kwadratowych i w nowym budownictwie. Po trzecie, ceny mieszkań nie mogłyby przekroczyć ogłaszanych przez wojewodów średnich kosztów budowy w danym powiecie.

"Gazeta Wyborcza" pisze, że cały system tanich kredytów ma kosztować budżet w ciągu sześciu lat około 6 miliardów złotych. Rząd zakłada jednak, że aż do roku 2011 koszty będą z nawiązką rekompensowane dochodami z podatków. Po 14 latach działania programu wydatki mają więc spaść do nie więcej niż 2 i pół miliarda złotych.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę