Ptak_Waw_CTR_2024

Rynki rolne - analiza IV tydzień kwietnia 2010

4 maja 2010
Światowa produkcja rzepaku w 2010 r. może nieznacznie spaść, co będzie wynikać głównie
ze spodziewanego zmniejszenia się produkcji w UE-27. Zbiory we Wspólnocie mogą spaść w skali roku o 3% do ok. 21% mln t, co będzie przede wszystkim wynikać z oczekiwanego spadku plonów. Jednym z głównych czynników oddziałujących na rynek roślin oleistych do końca 2010 r. będzie wzrost podaży soi na rynku światowym w II kwartale 2010 w związku z rozpoczęciem eksportu nasion z rekordowych zbiorów w Ameryce Południowej.

Amerykański Departament ds. Rolnictwa (USDA) w opublikowanym w bieżącym miesiącu raporcie prognozował, iż globalna produkcja soi w sezonie 2009/2010 osiągnie rekordowy poziom 257,5 mln ton (wzrost o 21,6% w skali roku), w porównaniu ze zbiorami rzepaku szacowanymi na 59,4 mln ton (wzrost o 2,5% w skali roku). Według kwietniowych prognoz USDA zbiory w USA, Brazylii i Argentynie, czyli w krajach największych eksporterów tego surowca, osiągną w bieżącym sezonie 2009/2010 rekordowe poziomy odpowiednio 91,4 mln t, 67,5 mln t oraz 54,0 mln ton. Oznacza to, iż oczekiwany potencjał eksportowy nasion soi z tych trzech państw wyniesie ponad 72,6 mln ton.

Nadal pogarsza się sytuacja producentów trzody chlewnej w UE. W końcu kwietnia przeciętna cena zakupu żywca spadała już siódmy tydzień z rzędu. W tym czasie obniżyła się ona z 1,38 do 1,32 EUR/kg mbs. Obecna cena jest o 7% niższa niż w tym samym czasie rok
temu i o 4% niższa niż średnia cena dla tego tygodnia w latach 2005-09.
Biorąc pod uwagę niskie cen tuczników, zaskakująco wysokie wydają się ceny prosiąt. Na poziomie 46,47 EUR/szt. są one zaledwie o 3% niższe niż przed rokiem, ale jednocześnie aż o 9% wyższe niż przeciętnie w tym tygodniu w poprzednich pięciu latach.

Prezydent Boliwii Evo Morales ostrzegł właścicieli cukrowni w tym kraju, że jeśli dalej będą „szantażować" ludność sprzedawaniem cukru w kraju drożej niż zagranicą, to znacjonalizuje sektor cukrowniczy. Słów prezydenta nie należy lekceważyć. Morales upaństwowił już złoża ropy naftowej i gazu ziemnego.
W Boliwii działa obecnie 5 zakładów, rząd zamierza wybudować dwie kolejne cukrownie. Produkcja cukru wynosi rocznie około 450 tys. ton, konsumpcja jest zaś o około 150 tys. ton mniejsza. Nadwyżka jest eksportowana. W lutym br. władze zdecydowały się wprowadzić zakaz eksportu cukru, żeby zahamować nagły wzrost cen cukru w kraju.
Producenci zareagowali zdecydowanie, oświadczając, że jeśli zakaz nie zostanie zniesiony, to zmniejszą produkcję cukru, bo generowanie nadwyżki ma sens tylko w przypadku możliwości zbycia jej za granicami kraju. W trakcie negocjacji ustalono, że możliwość eksportu ma być przywrócona jeszcze w kwietniu 2010.

Sezon zbioru wiśni we Francji w roku 2010 będzie opóźniony od 15 dni do 3 tygodni w Céret, miasteczku położonym na południu które nazywane jest „stolicą wiśni”. W zeszłym sezonie zbiory w Céret rozpoczęły się 2 maja. Inne regiony produkujące wiśnie we Francji są w podobnym położeniu z powodu surowej zimy która opóźniła dojrzewanie owoców.


POWIĄZANE

18 lat edukacji konsumenckiej ✿ współpraca z placówkami naukowymi ✿ promowanie  ...

W piątek na Rządowym Centrum Legislacji opublikowano projekty ustaw: o rejestrow...

W październiku odbyło się posiedzenie grupy roboczej „Miód” Copa-Cogeca, w który...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę