Rynki hurtowe zlokalizowane w pobliżu dużych aglomeracji miejskich miały być instytucjami cywilizującymi handel artykułami rolno spożywczymi. Rynki hurtowe i giełdy rolno spożywcze - istnieją w wielu krajach świata, cieszą się zaufaniem producentów i handlowców, zapewniają spełnianie wysokich międzynarodowych norm i standardów potwierdzonych posiadanymi certyfikatami i co najważniejsze przynoszą zyski ich właścicielom.
Polskie rynki hurtowe to wprawdzie nowoczesne instytucje, dysponujące doskonałymi rozwiązaniami architektonicznymi i infrastrukturalnymi, jednak borykające się z nieustannymi kłopotami, występującymi na wielu płaszczyznach działania.
Dlaczego ogromne powierzchnie handlowe, którymi dysponują rynki hurtowe są wykorzystywane w niewielkim stopniu? A może przyczyną kłopotów z funkcjonowaniem rynków hurtowych jest jeszcze ich mała przydatność w krajowym obiegu towarów. Istotnym elementem jest przywiązanie handlowców i przetwórców do tradycyjnych, prymitywnych, form handlu. Nawet jeżeli realizowane są one z zachowaniem nowoczesnych standardów sanitarnych. Drugim powodem może być lawinowy rozwój sklepów wielkich sieci handlowych, które zaopatrują się za pośrednictwem własnych platform logistycznych.
Więcej w niedzielę w "Tygodniu"