Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Rynek oleju opałowego w Polsce

29 marca 2004

Według szacunkowych danych w ubiegłym roku sprzedano w Polsce około 2,640 mln ton oleju opałowego. To więcej niż zakładały prognozy zapotrzebowania na to paliwo. Udział lekkiego oleju opałowego w rynku paliw w Polsce spadł jednak z 23,3% w 2001 roku, do 21% w ubiegłym roku.

- Stopniowe eliminowanie go z nielegalnego obrotu jako paliwa dla samochodów, sprawia, że wielkość sprzedaży uwarunkowana jest już przede wszystkim kondycją gospodarki i jakością urządzeń nim opalanych – uważa Krzysztof Kocyła, kierownik sprzedaży Rafinerii Czechowice SA.

Z najnowszych informacji wynika, że wzrost sprzedaży oleju opałowego notowała w 2003 roku, cała Grupa Lotos (rafinerie: Gdańsk, Czechowice, Jasło i Glimar w Gorlicach). Można przyjąć, że jest to sygnał odzwierciedlający wzrost produkcji, o czym informuje Główny Urząd Statystyczny.

Energia cieplna wytwarzana w Polsce jest niemal w 65% z węgla kamiennego
i brunatnego. Paliwo to wciąż jest często stosowane do ogrzewania domów jednorodzinnych czy mieszkań. Wszystko wskazuje jednak na to, że w najbliższych latach zmieniać się będzie system energetyki cieplnej w naszym kraju. Analizując to co dzieje się u naszych zachodnich sąsiadów, a do nich w końcu równamy, wydaje mi się jednak że lekki olej opałowy ma szanse rozwoju i wszyscy na to liczą.

Podstawowym założeniem tych zmian - ma być eliminacja węgla i jego najgorszych postaci: mułu i flotu. Jednym z paliw alternatywnych może się stać niedoceniany olej opałowy, który co warto zaznaczyć, spala się całkowicie nie pozostawiając żadnych odpadów.

Co prawda węgiel i jego pochodne są z jednej strony najtańszymi paliwami w energetyce cieplnej. Z drugiej zaś są wyjątkowo szkodliwe dla środowiska.

Wykorzystanie oleju opałowego oznacza około czterokrotne zmniejszenie emisji siarki do atmosfery niż w przypadku spalania węgla. W przypadku zdecydowania się na najnowszy produkt z Gdańska, olej opałowy Lotos Red, ta emisja jest już niemalże śladowa.

Równie minimalna w przypadku zastosowania ulepszonego jakościowo Lekkiego Oleju Opałowego RC z Rafinerii Czechowice S.A.

Lekki olej opałowy to jeden z najważniejszych produktów ropopochodnych. Wykorzystywany jest przede wszystkim do ogrzewania mieszkań, budynków przemysłowych i przemysłowych ciągów technologicznych. Ale sprawdza się również w ciepłowniach małych osiedli mieszkaniowych, w średnich i małych firmach, w ogrodnictwie, czy przy ogrzewaniu kościołów.


POWIĄZANE

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...

Świadczenie 500 plus, a od początku 2024 roku podwyższone do 800 plus, wypłacane...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę