Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Ryby mają swój głos

3 sierpnia 2009

Ryby też mają swoje prawa, które powinni przestrzegać rybacy, a egzekwować konsumenci. Już wkrótce może się okazać, że na naszych stołach zbraknie popularnych, smacznych gatunków ryb. Ponad połowa ryb, które konsumujemy zagrożona jest wyginięciem! Donosi o tym i rozgłasza wszem i wobec Klub Gaja.

Wbrew pozorom, choć morza głębokie, a rzeki szerokie i długie, połów ryb to nie worek bez dna. Ludzie korzystają z dobrodziejstw mórz, rzek, oceanów i jezior bez ograniczeń lub często je pomijając. Spośród 200 gatunków ryb najczęściej sprzedawanych na świecie już 120 z nich zagrożonych jest wyginięciem. Rabunkowe połowy prowadzą do sytuacji, w której wiele gatunków nie ma możliwości by ponownie się rozmnożyć. Wyłowione ryby trafiają jednak do konsumentów i to my-konsumenci możemy – jeśli zechcemy - być kontrolerami efektów połowów i decydować o priorytetach w rybołówstwie. To my, kupując te a nie inne ryby decydujemy o tym jakich gatunków ryb poszukują handlowcy i rybacy. Dlatego podejmując nowy projekt Klubu Gaja “ Ryby mają głos!” rozpoczął społeczną edukację na rzecz zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska, w szczególności zaś ochrony zagrożonych gatunków ryb.

W okresie wakacji, kiedy konsumpcja ryb na wybrzeżu jest największa Klub Gaja prowadził happening po hasłem “Historia złotej rybki” poruszający problemy przełowienia wielu gatunków ryb, co w konsekwencji doprowadzić może do ich wyginięcia i utraty pracy przez rybaków. Od lipca emitowane są spoty radiowe kampanii edukacyjno-informacyjnej a w fokarium Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego na Helu czynna jest wystawa o zagrożonych gatunkach ryb, zrównoważonym rybołówstwie i konsumpcji ryb.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę