MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Rybołówstwo: nowa ustawa

3 października 2003

Brak regulacji dotyczących zarządzania polską sferą rybołówstwa i wysokie kary- oto, co nie podoba się rybakom w nowej ustawie o rybołówstwie. 

Resort rolnictwa zakończył pracę nad nowa ustawą o rybołówstwie morskim. Projekt określa zasady prowadzenia połowów, nadzoru nad nimi oraz prowadzenia skupu i przetwórstwa ryb.

Zdaniem rządu to typowa i niegroźna ustawa kompetencyjna. Rybacy mówią, że tylko pozornie. Ich zdaniem pominięto w niej kwestię podstaw prawnych polityki rybackiej oraz zapewnienia działalności polskiego rybołówstwa we własnej strefie. Zdaniem Stowarzyszenia Armatorów Rybackich w projekcie nie ma ani słowa organizacji połowów w pasie 12 mil. – Nie ma w tym projekcie absolutnie żadnej mowy na temat kreowania rybołówstwa przybrzeżnego w pasie 12 mil czyli wód terytorialnych. Uważamy, że brak tych zapisów może spowodować lekki paraliż administracji rybackiej – mówi Ryszard Klimaczak ze Stowarzyszenia Armatorów Rybackich 
 
Obecnie flota rybacka ma około 900 łodzi i 400 kutrów. Zdaniem rybaków kiedy ustawa wejdzie w życie liczba ta zmniejszy się przynajmniej o połowę. Ale rząd przygotował się na taką ewentualność. –Właściciel otrzyma wysokie odszkodowanie i członkowie załogi również, plus jeszcze pieniądze na przebranżowenie się – mówi Leszek Dybiec z ministerstwa rolnictwa. 
 
Rybaków niepokoją również wysokie kary za prowadzenie działalności z naruszeniem przepisów. Są to kary od 10 do 40 tys. złotych. Zdaniem Stowarzyszenia wysokość tych kar przekracza stawki, które obowiązują w innych krajach Unii Europejskiej.


POWIĄZANE

W ostatnich latach przemysł rozrywkowy w Polsce przechodzi dynamiczne zmiany. Dz...

W dzisiejszym świecie, w którym technologia jest nieodłącznym elementem życia co...

W dzisiejszym świecie zmiany w gospodarce zachodzą w zastraszającym tempie. Prze...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę