OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

Rybacy przestaną łowić dorsze, dostaną rekompensaty

6 maja 2005

Sztab Kryzysowy Polskiego Rybołówstwa podpisał w piątek porozumienie z p.o. dyrektora departamentu rybołówstwa resortu rolnictwa Grzegorzem Łukasiewiczem ws. wysokości i sposobu wypłaty rekompensat za postój kutrów w portach.

Chodzi o 4,5-miesięczny okres ochronny dorsza.

Sztab Kryzysowy zawiesił akcję protestacyjną rybaków, deklarując, że zostanie ona zakończona w chwili zrealizowania w całości warunków porozumienia - poinformował PAP Bogdan Waniewski ze Stowarzyszenia Armatorów Rybackich, który uczestniczył w spotkaniu.

Rybacy przyjęli propozycję wypłaty rekompensat z tytułu okresu ochronnego na dorsza. Wypłaty będą dotyczyć 2,5 miesięcznego okresu. Ustalono, że wypłata będzie w postaci stawki ryczałtowej na jednego zatrudnionego" - powiedział PAP wicemister rolnictwa Jerzy Pilarczyk.

Sztab Kryzysowy zaproponował, by armator otrzymał ryczałtem po 5 tys. zł za każdego rybaka zatrudnionego na kutrze w chwili rozpoczęcia okresu ochronnego. Wysokość tej stawki wynika z kalkulacji kosztów ponoszonych przez armatorów w trakcie postoju, którą Sztab prześle resortowi rolnictwa do 10 maja.

Pieniądze pochodzić będą z Sektorowego Programu Operacyjnego dla rybołówstwa. Resort oczekuje na wyrażenie zgody przez Komisję Europejską na uruchomienie tych środków. 25 proc. rekompensaty wypłacana będzie z budżetu krajowego.

Jednostki rybackie, które będą korzystać z wypłat zdeponują pozwolenia określające limity połowowe na poszczególne gatunki ryb w Inspektoratach Rybołówstwa Morskiego. Od tego momentu nie będą mogły poławiać.

Zakłady przetwórstwa dorsza mają otrzymać rekompensaty w wysokości minimalnego miesięcznego wynagrodzenia na zatrudnionego w nich pracownika wraz z pochodnymi. Wysokość rekompensat wyniesie ok. 1030 złotych.

Pieniądze mają zostać wypłacone armatorom i przetwórniom w dwóch transzach w połowie czerwca i lipca.

W grudniu 2004 r. zasoby dorsza w Bałtyku zostały podzielone przez Radę Ministrów UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa na dwa stada, zachodnie i wschodnie. Linią graniczną jest 15 południk przebiegający przez Trzęsacz (nadmorska miejscowość w Zachodniopomorskiem).

W stadzie zachodnim 2-miesięczny okres ochronny zakończył się 30 kwietnia. We wschodnim został przez Radę przedłużony do 4,5 miesiąca, by zapobiec zbyt szybko postępującemu zmniejszaniu się jego zasobów. Okres ochronny w tym stadzie rozpoczął się 1 maja.

Polscy rybacy zbojkotowali zakaz połowu dorsza w tym czasie twierdząc, że wydłużony okres ochronny stawia ich na skraju bankructwa.

Pilarczyk podkreślił, że kontrole prowadzone przez inspektorów wykazały, że dotychczas prowadzone połowy dorsza prowadzone były w stadzie zachodnim, a jeżeli wykryto gdzieś naruszenie przepisów, to były przypadki jednostkowe.


POWIĄZANE

Związek Pracodawców Transport i Logistyka Polska (TLP) alarmuje: Bruksela finali...

Konsumenci zwracają większą uwagę na jakość i pochodzenie owoców i warzyw, chętn...

Z najnowszego komunikatu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi opublikowanym w PA...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę