Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Ruszyła kampania przypominająca o zakazie GMO

3 grudnia 2015
W marcu i kwietniu zostanie przeprowadzona kampania przypominająca, że w Polsce obowiązuje zakaz uprawy roślin genetycznie modyfikowanych. Ma ona dotrzeć głównie do rolników - poinformował w środę na konferencji prasowej minister rolnictwa Stanisław Kalemba.
Chodzi o informacje na temat przepisów znowelizowanej ustawy o nasiennictwie. Dopuszcza ona obrót i rejestrację nasion GMO, ale rozporządzenia Rady Ministrów zakazują wysiewania takich nasion na polskich polach. Dotyczy to upraw kukurydzy MON 810 i ziemniaków Amflora, które jako jedyne są dopuszczone do uprawy na terenie Unii Europejskiej. Ustawa oraz rozporządzenia weszły w życie 28 stycznia br.

Kampania informacyjna, która już się rozpoczęła, ma przypominać, że uprawa roślin modyfikowanych jest w Polsce zakazana, a w przypadku ich wykrycia na polu grożą wysokie kary, łącznie ze zniszczeniem uprawy. W tym celu będą rozdawane ulotki, informacje te będą też podawane przez media.

Kalemba zaznaczył, że jeżeli rolnik ma wątpliwości, czy nasiona, które posiada są genetycznie modyfikowane, może w marcu bezpłatnie to sprawdzić w specjalistycznym laboratorium w Toruniu. Podkreślił, że każda partia zakupionych nasion powinna posiadać stosowną etykietę. Dodał, że kontrolą upraw zajmie się Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN), która przeprowadzi wyrywkowe badania na terenie całego kraju.

Główny Inspektor Ochrony Roślin Tadeusz Kłos poinformował, że Inspekcja zamierza skontrolować 5 proc. gospodarstw zajmujących się uprawą kukurydzy. Takich gospodarstw jest ok. 180 tys., czyli sprawdzonych będzie ok. 9 tys. "To kontrole planowe, ale Inspekcja będzie także przeprowadzała kontrole na tzw. wniosek obywateli. Jeżeli ktoś będzie miał podejrzenie, iż uprawiana jest kukurydza GMO, my będziemy to sprawdzać" - powiedział Kłos.

Wyjaśnił, że w pierwszej kolejności sprawdzana będzie dokumentacja, czyli faktury za zakup materiału siewnego oraz tzw. etykiety nasienne, informujące o rodzaju nasion. Oprócz rolniczych gospodarstw kontrolowane będą również autoryzowane punkty obrotu materiałem siewnym. Kłos powiedział, że co roku takich kontroli jest ok. 9 tys.; dotyczą one 7 tys. podmiotów zajmujących się sprzedażą nasion.

Szef PIORiN zaznaczył, że obecne przepisy dopuszczają obrót materiałem genetycznie modyfikowanym i jeżeli rolnik nabył takie nasiona, będzie on skontrolowany, czy przypadkiem ich nie wysiał. Dodał, że sprawdzanie materiału siewnego będzie odbywało się za pomocą pasków testowych i jeżeli wykażą one, że nasiona są podejrzane o modyfikację, będą pobierane próby, które zostaną przebadane w specjalistycznym laboratorium.

Szef resortu rolnictwa przypomniał, że ustawa o nasiennictwie z 2006 r. m.in. zawierała zakaz obrotu materiałem siewnym, jednak przepis ten był nieskuteczny, gdyż rolnicy mogli kupić modyfikowane nasiona np. w krajach sąsiedzkich. Ustawa natomiast nie przewidywała kontroli upraw na polach. Dlatego, według doniesień medialnych, w Polsce takie uprawy były, co wzbudzało liczne protesty ekologów.

Kalemba tłumaczył, że powodem zmiany ustawy o nasiennictwie był wyrok Trybunału Sprawiedliwości z lipca 2009 r., który dotyczył niedostosowania polskiego prawa do unijnych regulacji. Komisja Europejska zaczęła Polsce naliczać karę, miała ona wynieść 280 mln euro. Dlatego - jak mówił - pilnie trzeba było zmienić polskie przepisy tak, by KE nie miała do nich zastrzeżeń. W wyniku współpracy ze stroną społeczną znaleziono kompromis, który m.in. zezwala na sprzedaż nasion - jak chciała KE, ale jednocześnie rząd zakazał uprawy roślin GMO na terenie Polski.

POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę