europejskie forum rolników 2025

Ruszył próbny odwiert gazu pod Kutnem

26 sierpnia 2011

Prace przy wierceniu najgłębszego w kraju odwiertu w poszukiwaniu gazu ziemnego rozpoczęły się na ternie gminy Kutno, w północnej części województwa łódzkiego . Założona głębokość otworu to ok. 6500 m.

O rozpoczęciu prac powiadomił prezes spółki Poszukiwania Nafty i Gazu Nafta (PNiG Nafta) z Piły Henryk Dytko.

Scott Duncan, wiceprezes współpracującej przy przedsięwzięciu z PNiG Nafta firmy FX Energy, poinformował, że wykonanie odwiertu potrwa ok. 9 miesięcy.
- Chcemy przebadać ok. 140 kilometrów kwadratowych obszaru w strukturach czerwonego spągowca na głębokości około 6,5 tys. metrów - zaznaczył. Dodał, że FX Energy jest operatorem na złożu i będzie w 50 proc. właścicielem koncesji Kutno. Druga połowa przypadnie Polskiemu Górnictwu Naftowemu i Gazownictwu (PGNiG).

Według PGNiG złoże w okolicach Kutna można wstępnie oszacować na około 100 mld metrów sześc. gazu. To prawdopodobnie jedno z największych złóż w kraju.

Pod koniec czerwca wiceprezes PGNiG Marek Karabuła w rozmowie z PAP oceniał, że jeśli prognozy się potwierdzą, to - jego zdaniem - tej wielkości złoże może być eksploatowane przez 25 lat, dzięki czemu produkcja gazu w Polsce wzrosłaby z 4 mld do 8 mld metrów sześciennych. Przy prognozowanym w najbliższych latach rocznym zużyciu tego paliwa na poziomie 16 mld m. sześc. pokrywałoby ono około 25 proc. zapotrzebowania.

Obecnie pewne i możliwe do eksploatacji złoża gazu ziemnego w Polsce szacuje się na 95,5 mld m. sześc. w przeliczeniu na gaz wysokometanowy. Obecnie Polska zużywa ok. 14,5 mld m. sześc. rocznie, z czego 4,3 mld pochodzi z wydobycia krajowego. Resztę Polska musi importować, głównie z Rosji.

FX Energy jest firmą poszukiwawczą i wydobywczą ropy naftowej i gazu ziemnego. Działa w Polsce i USA.

 


POWIĄZANE

Początek kwietnia przyniósł dawno niewidziany wzrost cen benzyny na stacjach. Na...

Uszczelnić granice i zapewnić realną pomoc rolnikom w obliczu zagrożenia pryszcz...

Według Oil World eskalacja napięć handlowych na świecie może zwiększyć niedobór ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę