Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Ruszył ponowny proces w sprawie afery gruntowej

3 grudnia 2015
Ponowny proces oskarżonych o płatną protekcję w "aferze gruntowej" Piotra Ryby i Andrzeja K. rozpoczął się w środę przed warszawskim sądem rejonowym. Odczytany został akt oskarżenia, rozprawę prowadzono z wyłączeniem jawności.

Ryba i K. (nie zgadza się na ujawnienie danych) są oskarżeni o powoływanie się na wpływy w resorcie rolnictwa kierowanym wówczas przez Andrzeja Leppera i podjęcie się za niemal 3 mln zł pośrednictwa w odrolnieniu działki na Mazurach agentowi CBA, udającemu biznesmena. Media informowały, że łapówka miała być przeznaczona dla zdymisjonowanego później Leppera, który miał zostać ostrzeżony o akcji (on sam twierdził, że była to prowokacja CBA). Oskarżonym grozi do ośmiu lat więzienia.
Sprawa toczy się niejawnie, gdyż jak już w zeszłym roku informował sąd, jeśli w sprawie występuje choćby część tajnych akt - a tak jest w tym procesie - to cały proces powinien się toczyć za zamkniętymi drzwiami, w specjalnie chronionej sali Sądu Najwyższego.
W środę strony po wyjściu z sali poinformowały, że poza odczytaniem aktu oskarżenia przez prokuratora, sąd rozpoczął odczytywanie wyjaśnień oskarżonych złożonych na wcześniejszych etapach sprawy. Ryba i K. odmówili złożenia wyjaśnień w ponownym procesie.
Ponowny proces przez Sądem Rejonowym dla Warszawy-Śródmieścia rozpoczął się już kolejny raz. Wcześniej Ryba zakwestionował wyznaczenie do tej sprawy sędzi Justyny Koski-Janusz, bo orzekała już w sprawie jego aresztu, zaś dwie kolejne wyznaczone sędzie odeszły na urlopy macierzyńskie.
Obecnie sprawę prowadzi sędzia Krzysztof Ptasiewicz. W listopadzie 2012 r. Ryba wnioskował o wyłączenie od rozpoznawania tej sprawy wszystkich sędziów Sądu Rejonowego Warszawa-Śródmieście, jednak stołeczny sąd okręgowy nie uwzględnił tego wniosku.
Długość trwania ponownego procesu będzie uzależniona od liczby świadków przewidzianych do powtórnego przesłuchania przed sądem - w poprzednim procesie lista świadków liczyła 45 nazwisk. Termin kolejnej rozprawy wyznaczono na 27 czerwca - również w sali SN.
W sierpniu 2009 r. w pierwszym procesie sąd rejonowy skazał Rybę na 2,5 roku więzienia, a Andrzeja K. na grzywnę. Po apelacji obrony Ryby wyroki te uchylił w maju 2010 r. Sąd Okręgowy w Warszawie - ale, jak podawały media, tylko z powodów formalnych, nie merytorycznych. Adwokaci mówili natomiast, że w ponownym procesie będzie szansa na poznanie granic legalności działania służb specjalnych. Uzasadnienie wyroku II instancji utajniono.
W połowie kwietnia tego roku przed stołecznym sądem rejonowym ruszył natomiast proces b. szefa CBA Mariusza Kamińskiego i jego podwładnych oskarżonych o nadużycia prawa przy prowadzeniu przez CBA "afery gruntowej".
W 2010 r. Prokuratura Okręgowa w Rzeszowie oskarżyła Kamińskiego (dziś posła PiS) i jego trzech podwładnych: b. wiceszefa CBA Macieja Wąsika (obecnie stołecznego radnego PiS) oraz b. dyrektorów Zarządu Operacyjno-Śledczego CBA Grzegorza Postka i Krzysztofa Brendela. Zarzucono im przekroczenie uprawnień, nielegalne działania operacyjne CBA oraz podrabianie dokumentów i wyłudzenie poświadczenia nieprawdy. Grozi za to do 8 lat więzienia. Podsądni nie przyznali się do zarzutów, uznając je za polityczne.
W czerwcu 2012 r. sąd niejednogłośnie umorzył na wniosek obrony ten proces - jeszcze przed jego rozpoczęciem, uznając "brak znamion przestępstwa". W grudniu 2012 r. na wniosek prokuratury i pokrzywdzonych Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił umorzenie i nakazał przeprowadzenie procesu. Obie decyzje wydano tajnie.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę