biogaz_09_2025
biogaz, biometan, biopaliwa_ptak 2025

Rumuński prezydent: bojkotujcie warzywa z Holandii

5 stycznia 2016
Rumuński prezydent Traian Basescu uważa, że nie należy kupować warzyw z Holandii, która - jak przypomina w poniedziałek agencja Associated Press - od września blokuje wejście Rumunii do strefy Schengen.
"Myślę, że lepiej nie kupować warzyw holenderskich" - powiedział Basescu na zakupach w supermarkecie, co zrelacjonowała w niedzielę telewizja rumuńska. Szef państwa dodał, że woli warzywa z Hiszpanii lub Turcji.
Władze w Bukareszcie dotąd nie posunęły się do bojkotu w reakcji na zablokowanie we wrześniu, przez Holandię i Finlandię, rozszerzenia strefy Schengen o Rumunię i Bułgarię. Wówczas, na posiedzeniu ministrów spraw wewnętrznych UE Haga argumentowała, że żaden z dwóch krajów nie jest wystarczająco wiarygodny, by powierzyć mu ochronę zewnętrznych granic UE oraz dostęp do informacji systemu Schengen. W październiku Finlandia wycofała swój sprzeciw.
Jeszcze przed decyzjami w Brukseli, gdy Holandia już sygnalizowała swoje negatywne stanowisko, w Rumunii zatrzymano 15 ciężarówek z cebulkami i nasionami holenderskich tulipanów. Trzy ciężarówki odesłano z powrotem do kraju pochodzenia. Zajęcie partii tulipanów wywołało gniewne reakcje w Holandii.
Fińsko-holenderski sprzeciw pogrzebał możliwość częściowego zniesienia kontroli na granicach (morskich i lądowych) Bułgarii i Rumunii jeszcze w tym roku, o co zabiegała polska prezydencja.



POWIĄZANE

Miód coraz rzadziej kojarzony jest wyłącznie z tradycją i domową spiżarnią. Staj...

Raporty PPR – Analiza Polityczna Ursula von der Leyen na zakręcie historii? Głos...

„Raporty PPR – AgroEksport: Rosja 2024/25"  W lipcu 2025 roku obserwujemy wyraźn...


Komentarze

Brak komentarzy
Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę