Podwójne opodatkowanie i problemy z uzyskaniem pomocy prawnej to główne problemy Polaków pracujących za granicą - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski. We wtorek rzecznik zapowiedział, że będzie starał się o utworzenie funduszu na finansowanie pomocy prawnej dla polskich pracowników za granicą.
Jak zaznaczył rzecznik na konferencji prasowej po powrocie z kilkudniowej wizyty w Wielkiej Brytanii, "palącym problemem Polaków pracujących za granicą jest podwójne opodatkowanie". Wśród innych problemów RPO wymienia m.in. niezgodne z prawem działania agencji zatrudnienia, zarówno polskich, jak i zagranicznych, oraz warunki życia i pracy, oferowane przez zagranicznych pracodawców (zakwaterowanie, płace).
Rzecznik przypomniał, że w kwietniu zwrócił się do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o zbadanie regulacji prawnej dotyczącej podwójnego opodatkowania polskich pracowników zatrudnionych w niektórych państwach UE w kontekście zgodności z normami konstytucyjnymi.
W ocenie rzecznika, Polacy pracujący za granicą mają zbyt małą wiedzę prawną i problemy z uzyskaniem wystarczających informacji. "Czasami przez jej brak Polacy ponoszą wielkie straty" - dodał.
Kochanowski zapowiedział, że będzie starał się o utworzenie funduszu, z którego opłacane byłyby wydawane przez konsulaty bony uprawniające do skorzystania z pomocy prawnej w wyznaczonych kancelariach prawnych. "Takie bony pokrywałyby np. 80 proc. kosztów pomocy prawnej" - wyjaśnił.
Rzecznik powiedział, że podjął już działania zmierzające do utworzenia instytucji polskich oficerów łączników, zajmujących się ochroną obywateli polskich, podejmujących pracę za granicą. "Chcę, aby takie biura były przy ministerstwach pracy każdego kraju, w którym jest więcej niż 50 tys. pracujących Polaków" - dodał.
Jak powiedział rzecznik, zostanie stworzona strona internetowa, która będzie zawierała wszystkie niezbędne informacje dla Polaków pracujących za granicą.
RPO przebywał z kilkudniową wizytą w Wielkiej Brytanii, podczas której o problemach polskich pracowników rozmawiał m.in. z polskimi dyplomatami pracującymi w Wielkiej Brytanii, przedstawicielami organizacji pozarządowych, zajmujących się poradnictwem prawnym i zawodowym, przedstawicielami angielskich związków zawodowych i prasy polonijnej.
Z danych resortów spraw zagranicznych oraz pracy i polityki społecznej wynika, że w 2005 r. 700 tys. Polaków legalnie podjęło zatrudnienie w krajach UE. Nie jest możliwe ustalenie liczby osób podejmujących pracę nielegalnie. Natomiast raport brytyjskiego ministerstwa spraw wewnętrznych wskazuje, że aż 61 proc. pracowników zatrudnionych w Wielkiej Brytanii z nowych państw członkowskich pochodzi z Polski.