Ekspozycja zgrupowana wokół tego tematu zlokalizowana będzie w pawilonie 8 i 8a, a zawierać będzie prezentację powiatów i gmin, ofertę Ośrodków Doradztwa Rolniczego i gospodarstw agroturystycznych, a także prezentację produktów lokalnych.
PAWILON REGIONÓW
Najbardziej rozśpiewanym pawilonem POLAGRY-FARM 2004 będzie z całą pewnością pawilon 8 - Pawilon Regionów . Tutaj zaprezentują się gminy, powiaty i województwa, a także przedstawiciele małej przedsiębiorczości oraz inicjatyw lokalnej społeczności. Estrada Pawilonu Regionów przez wszystkie dni będzie rozbrzmiewać muzyką, a to za sprawą występów zespołów ludowych.
Produkty regionalne naszym dziedzictwem
Ubiegłoroczna wystawa regionalnej i lokalnej żywności oraz finały konkursu „Nasze kulinarne dziedzictwo” cieszyły się wielkim zainteresowaniem. Na tegorocznych targach POLAGRA-FARM regionalne produkty żywnościowe będą obecne w jeszcze większej skali, niż w roku poprzednim. Swoje wyroby zaprezentują producenci zrzeszeni w Polskiej Izbie Produktu Regionalnego i Lokalnego oraz laureaci konkursu „Nasze kulinarne dziedzictwo”. Rodzime wędliny, sery, chleby, napoje i przetwory przywiozą wystawcy ze wszystkich zakątków Polski: od Bałtyku do Tatr. Będzie można je degustować i kupować w pawilonie nr 10.
Prezentacji rodzimej żywności towarzyszyć będzie wiele atrakcji, a wśród nich – krajowy finał konkursu „Nasze kulinarne dziedzictwo”, odbywający się pod patronatem Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego oraz Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Zostaną na nim wręczone nagrody „Perły” dla najlepszych regionalnych specjałów.
Nad jakością produktów i wystawy czuwać będą animatorzy tego wydarzenia redakcja „Modna Gospodyni”, Fundacja Fundusz Współpracy Projekt Agro-Smak, Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego oraz Redakcja Rolna Polskiego Radia.
Jak produkować i żyć ekologicznie?
Ważnym tematem tegorocznej Polagry-Farm będzie ekologia. Rolnictwo ekologiczne rozwija się bowiem prężnie, a produkty z gospodarstw ekologicznych osiągają w Unii Europejskiej bardzo wysokie ceny, a mimo to cieszą się dużym powodzeniem. W pawilonie 3a, na stoisku Regionalnego Centrum Doradztwa Rozwoju Rolnictwa i Obszarów Wiejskich w Przysieku zaprezentują się producenci, stowarzyszenia rolników ekologicznych, przetwórcy, jednostki certyfikujące i doradcy udzielający porad i dający wskazówki, jak przestawić produkcję w gospodarstwie na produkcję spełniającą normy produkcji ekologicznej. Jednocześnie odbywać się będą seminaria i konferencje poświęcone tematom ekologii i rolnictwa ekologicznego. Temat ekologii w odniesieniu do produkcji artykułów spożywczych będzie myślą przewodnią konferencji zorganizowanej przez Regionalne Centrum Doradztwa Rozwoju Rolnictwa i Obszarów Wiejskich w Przysieku.
Tematykę rolnictwa ekologicznego, jego stanu obecnego i perspektyw rozwoju poruszy także konferencja przygotowana we współpracy z Przemysłowym Instytutem Maszyn Rolniczych.
Nowością tegorocznych targów będzie Wioska Ekologiczna przygotowana przez Instytut Budownictwa Mechanizacji i Elektryfikacji Rolnictwa. Będzie to specjalna przestrzeń, na której zbudowana zostanie przykładowa zagroda wraz z zabudowaniami pozwalającymi wykorzystać nowoczesne technologie ekologiczne dla rolnictwa, takie jak: rafineria do wytwarzania oleju rzepakowego, płyta obornikowa i zbiornik na gnojowicę, areator do pryzm obornikowych czy ekobudynek z dachem energetycznym i zamontowanymi na dachu ogniwami fotowoltaicznymi. Wystawie będą towarzyszyć seminaria i dyskusje pod wspólnym hasłem "Inżynieria rolnicza dla gospodarstw ekologicznych".
Energia z roślin – temat na czasie
Po raz trzeci na targach rolniczych odbędzie się również konferencja poświęcona tematowi "Bioenergii w rolnictwie" przygotowywana przy współudziale z firmą Abrys. Jej celem jest szeroka edukacja w zakresie wykorzystania źródeł odnawialnych energii w rolnictwie. Potrzeba zmniejszenia produkcji rolniczej, a jednocześnie możliwość wykorzystania roślin energetycznych i biomasy do produkcji taniej i zdrowej energii może być szansą obniżenia kosztów produkcji rolnej oraz zmniejszenia bezrobocia na wsi. Tym tematom poświecony będzie Okrągły Stół Rolniczy oraz seminaria, prezentujące, prócz teorii, także przykłady wykorzystania energii odnawialnej w gminach. Omówione zostaną także istotne kwestie finansowania inwestycji w odnawialne źródła energii.
Pomysły na nierolnicze wykorzystanie gospodarstw wiejskich
Ponownie pojawi się na targach agroturystyka. W ramach tego działu będzie można zapoznać się z ofertą gmin i powiatów. Osoby zainteresowane tematem przygotowania oferty agroturystycznej dla dzieci i młodzieży zostaną zaproszone na konferencję, która odbędzie się 8 października 2004 roku w pawilonie 14a. W czasie konferencji będzie można skorzystać z doświadczeń niemieckich i polskich. Udział w konferencji „Jak przygotować atrakcyjną ofertę dla dzieci w gospodarstwie agroturystycznym” jest bezpłatny. Poza tym po raz trzeci na POLAGRZE-FARM rozstrzygnięty zostanie konkurs na najlepszy regionalny produkt agroturystyczny, w którym oceniane są produkty turystyczne przygotowane przez kilka podmiotów, np. rolników, gminy, park narodowy, stowarzyszenie itp.
Specjalne spotkania dla doradców rolnych
Tradycyjnie na POLAGRZE-FARM przygotowywany jest Dzień Doradcy Rolnego . W tym roku spotkanie doradców odbędzie się 8 października i będzie poświęcone grupom producentów rolnych, współpracy doradców z grupami producentów, pomocy finansowej dla takich grup oraz innym zagadnieniom związanym z grupami producentów rolnych. Seminarium dla doradców poprowadzą przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Dodatkowo dla doradców rolnych przygotowywane są spotkania poświęcone wykorzystaniu prasy jako istotnego czynnika w komunikacji społecznej na terenach wiejskich oraz roli doradcy w przystosowaniu gospodarstw rolnych po wejściu Polski do Unii Europejskiej.
Szeroki zakres seminariów i dyskusji uzupełnią stoliki doradców rolnych, czyli specjalne stoisko, na którym przez cały okres targów rolnicy będą mogli uzyskać bezpłatne porady na najbardziej nurtujące ich problemu z zakresu rolnictwa.
Historia Rolnictwa na Targach
Wszystkich zainteresowanych historią zapraszamy natomiast do pawilonu numer 5. W swoje 40 urodziny, Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie zaprezentuje zbiór narzędzi rolniczych pochodzących z okresu XVIII – XX wieku (widły, radła, sochy i pługi, siewniki i lokomobile, zabytkowe ciągniki), zestaw zabytkowych uli ze Skansenu I Muzeum Pszczelarstwa w Swarzędzu oraz zbiory sztuki ludowej - malarstwo, grafikę i rzeźbę z okresu XVIII – XX wieku, a także medale, monety, insygnia, tłoki pieczętne i archiwalne.
Mocne strony rolnictwa – postawmy na jakość i wydajność
POLAGRA-FARM to świetne miejsce, by zapoznać się z nowościami oferowanymi przez producentów z branży rolniczej, ogrodniczej i leśnej. Aby jeszcze łatwiej było gościom targowym znaleźć to, co pojawia się na targach po raz pierwszy, przygotowujemy specjalna promocję nowości. Premiery będą oznakowane specjalnymi symbolami, a przewodnik po nowościach będzie dostępny jeszcze przed rozpoczęciem POLAGRY-FARM. W ten sposób chcemy pomóc wystawcom w docieraniu z najważniejszą informacją do gości targowych.
POALGRA-FARM to ogromna ekspozycja, mnogość tematów i wydarzeń – to miejsce, gdzie rolnik powinien być, aby wzbogacić swą wiedzę, nawiązać kontakty z dostawcami oraz innymi przedstawicielami jednej z najtrudniejszych branży gospodarki. Dlatego serdecznie zapraszamy do zwiedzenia ekspozycji i udziału w programie seminariów, konferencji, dyskusji i wystaw.