Green_Gas_2026_900

Różnorodność i jakość produktów rolnych

3 grudnia 2015
Na nieformalnym spotkaniu ministrów rolnictwa Unii Europejskiej , które odbyło się 6 maja  Atenach, Copa-Cogeca przypomniała o różnorodności i jakości produkcji rolnej UE, podkreślając, że potrzeba badań i innowacji do jej utrzymania i dalszego rozwoju.
 
Przemawiając na spotkaniu ministrów przewodniczący Cogeca Christian P?es przypomniał o znaczeniu rolników i organizacji producentów, takich jak spółdzielnie rolnicze, dla utrzymania różnorodnej, wysokiej jakości produkcji i zagwarantowania zrównoważoności, wydajności i konkurencyjności w sektorze rolnym.
 
Przewodniczący Cogeca   zwrócił uwagę, na zachęty dla rolników do zrzeszania się i wstępowania do grup producentów, takich jak spółdzielnie, zawarte w nowej wspólnej polityce rolnej (WPR), które usprawniają sprzedaż ich produktów. Wyraził radość z przyłożenia większej wagi do spółdzielni rolniczych w nowej WPR, które zyskają na znaczeniu we wszystkich sektorach. Dzięki nim rolnicy będą mogli łatwiej zarządzać jakością i ilością produkcji, a w niektórych sektorach, jak np. w sektorze wołowiny, zbóż czy mleka, wspólnie negocjować warunki umów. „Narzędzia te nie mogą jednak pozostać wyłącznie na papierze. Należy doprowadzić do ich skutecznego wdrożenia,” nalegał. Wzmocni to pozycję rolników w łańcuchu żywnościowym. Podkreślił również znaczenie spółdzielni rolniczych w UE dla osiągnięcia priorytetów wyznaczonych w unijnej polityce rozwoju obszarów wiejskich, przypominając, że inwestycje i innowacje stanowią warunek wstępny. Następnie przypomniał, że w celu utrzymania jakości i różnorodności produkcji UE, w ramach negocjacji w sprawie wolnego handlu należy chronić specjalności regionalne objęte przepisami o OG przed imitacjami.
 
Natomiast Maira Dzelzkal?ja , wiceprzewodnicząca Copa wspomniała, że dzięki tej różnorodności unijny sektor rolny lepiej radzi sobie z kryzysami. Powiedziała, że należy zintensyfikować badania i innowacje oraz przekazywać wiedzę rolnikom. Niezmiernie ważne są rozwiązania korzystne dla każdego, np. instrumenty umożliwiające wydajniejszą gospodarkę zasobami, które są korzystne dla środowiska, a jednocześnie pozwalają na utrzymanie zdolności produkcyjnej, przynoszącej zyski gospodarcze.
  
Wraz z grupą dziesięciu europejskich organizacji rolniczych i spożywczych, Copa-Cogeca przedstawiła  ministrom deklarację, apelując o lepsze i inteligentniejsze polityki, zachęcające do innowacji i tworzące miejsca pracy, dzięki czemu europejski łańcuch rolno-spożywczy zwiększy swoją produktywność i wydajność gospodarki zasobami.  Manifest „Jak uwolnić potencjał przemysłu rolnego i spożywczego w UE” został przedstawiony przez sektor, w którym zatrudnienie znajduje 30 mln osób i który jest odpowiedzialny za 5% wartości dodanej brutto w UE.
 
Sygnatariusze manifestu podkreślili znaczenie zagwarantowania stabilnych dostaw bezpiecznej żywności, nie tylko dla obywateli UE, ale dla całego świata, w sposób zrównoważony i przyjazny środowisku. Grupa zjednoczyła się w apelu o ujednolicenie planów politycznych UE, które będą opierać się na innowacji, w celu utrzymania produkcji bezpiecznej, wysokiej jakości żywności po przystępnych cenach, oraz zagwarantowania konsumentom szerokiego wyboru.
 
Wraz z innymi stronami zainteresowanymi, Copa-Cogeca nalegała, aby instytucje UE współpracowały na rzecz stymulacji innowacji w poszczególnych sektorach, poprzez promowanie polityk opartych na nauce.


POWIĄZANE

Opony przemysłowe mają bezpośredni wpływ na sposób pracy maszyn roboczych, ich s...

Green Gas Poland 2026! Zarejestruj już dziś!

Sadzonki truskawek Frigo zmieniły sposób planowania uprawy. Dają elastyczność, p...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę