Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

Rozmowy wicepremiera Andrzeja Leppera na targach „Zielony Tydzień” w Berlinie

22 stycznia 2007

Przebywający na 72. Międzynarodowych Targach Rolno-Spożywczych „Zielony Tydzień” w Berlinie wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Andrzej Lepper odbył w piątek spotkania bilateralne z ministrami rolnictwa Ukrainy i Szwecji. W rozmowach uczestniczyli również sekretarz stanu Marek Zagórski i podsekretarz stanu Andrzej Babuchowski.

Rozmowy bilateralne z ministrem rolnictwa Ukrainy Jurijem Melnikiem dotyczyły przede wszystkim trudności występujących w handlu polskimi produktami pochodzenia zwierzęcego. Obydwie strony podkreśliły, ze doceniają wagę problemu i uważają, że może być on rozwiązany w drodze rozmów bilateralnych. Uzgodnione zostało powołanie w najbliższym możliwym czasie wspólnej komisji na poziomie podsekretarzy stanu, z udziałem ekspertów. Strona ukraińska zadeklarowała, że do końca przyszłego tygodnia przedstawi skład osobowy do wspólnej komisji oraz propozycje harmonogramu prac.

Wicepremier Andrzej Lepper zaproponował utworzenie wspólnych grup roboczych, które pracowałyby na bieżąco, a nie tylko w sytuacjach kryzysowych. Według szefa polskiego resortu rolnictwa takie grupy tematyczne szukałyby nie tylko rozwiązań pojawiających się problemów, ale przede wszystkim poszukiwałyby sposobów i obszarów rozszerzenia wzajemnej współpracy. Kolejne rozmowy bilateralne odbyły się z ministrem rolnictwa Szwecji Eskilem Erlandssonem.

Jednym z poruszanych tematów była sprawa Wspólnej Polityki Rolnej. Obydwie strony były zgodne co do uproszczenia i ujednolicenia WPR tak, aby dopłaty nie były powiązane z produkcją, a dla wszystkich rolników w Unii Europejskiej była stosowana jednolita płatność do ha.

Rozmowy dotyczyły także kwestii owoców miękkich. Strona szwedzka poprała nasze stanowisko i zgadza się z poglądem, że uprawy te powinny być objęte dopłatami do powierzchni.

Zbieżne poglądy dotyczyły również definicji wódki, gdyż oba kraje uważają, że nazwa ta powinna obejmować alkohol wytworzony ze zboża, ziemniaków albo melasy.

W pierwszym dniu targów „Zielony Tydzień” w Berlinie podpisano także porozumienie pomiędzy polskim i niemieckim związkiem wędkarskim. Jak podkreślił biorący udział w uroczystości podsekretarz stanu Jan Krzysztof Ardanowski „pozwoli to miłośnikom tego sportu z obu krajów na prostsze korzystanie z poszczególnych akwenów poprzez chociażby wzajemne uznawanie kart wędkarskich”.

Wiceprezes Rady Ministrów, minister rolnictwa i rozwoju wsi Andrzej Lepper, na polskim stoisku przyjął także komisarza UE Markosa Kyprianou, który podkreślił, że Komisja Europejska uważa iż strona polska wykonała wszystko co było możliwe, aby spełnić wymagania strony rosyjskiej. Komisarz Kyprianou stwierdził również, że Unia Europejska usilnie dąży do rozwiązania problemów w handlu z Federacją Rosyjską, bowiem jest to problem na linii Unia Europejska – Federacja Rosyjska, a nie na linii Polska – Rosja.

W dniu dzisiejszym odbyła się także konferencja prasowa wicepremiera Andrzeja Leppera. Szef polskiego resortu rolnictwa zwrócił uwagę na fakt, że we wszystkich jego rozmowach, które odbył od dnia wczorajszego z komisarz Fischer Boel, czy też unijnymi ministrami rolnictwa, jak chociażby Niemiec, Austrii, Szwecji otrzymał zapewnienie, że jakikolwiek problem jednego z krajów członkowskich jest problemem całej Unii Europejskiej. „ W całej Unii Europejskiej istnieje pogląd, że wszystkie 27 dzieci pochodzi od jednej matki, a nie któreś z nich od macochy” – podkreślił wicepremier Andrzej Lepper i wyraził nadzieję, że obecne problemy handlowe zostaną w najbliższym czasie rozwiązane.

W godzinach popołudniowych na polskim stoisku gościła delegacja szwajcarska. Ze strony polskiej rozmowy prowadzili podsekretarze stanu Jan Krzysztof Ardanowski oraz Andrzej Babuchowski. Delegacji Szwajcarii przewodniczył szef federalnego biura ds. rolnictwa Manfred Bosch. Rozmawiano nt. Wspólnej Polityki Rolnej oraz stanowiska Szwajcarii w sprawie WTO.

Goszcząca na polskim stoisku delegacja przedstawiła tzw. Program Szwajcarski w sprawie pomocy finansowej. Program ten zakłada przeznaczenie dla krajów 10., które wstąpiły do Unii Europejskiej w 2004 roku, 1 mld franków szwajcarskich dla najbiedniejszych rolniczych regionów. Z funduszy tych 460 mln franków miałoby przypaść dla Polski na rozwój infrastruktury i obszarów wiejskich.


POWIĄZANE

Nie ma turów jest Turvita w dolinie Liwca Twaróg jest tym światowym wyróżnikiem,...

Transformacja energetyczna w Polsce nabiera tempa. Coraz większe znaczenie w tym...

W Polsce występuje ponad 470 gatunków pszczół, a na świecie ich liczba przekracz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę