Ptak_Waw_CTR_2024

Rozmowy w Gdańsku

2 marca 2009
W dniach 25–26.02.2009 r. w Gdańsku odbyły się rozmowy polskiej delegacji pod przewodnictwem sekretarza stanu Kazimierza Plocke oraz Janusza Związka, głównego lekarza weterynarii z przedstawicielami Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Federacji Rosyjskiej pod przewodnictwem Siergieja Dankwerta, szefa Rossielchoznadzoru.
Został podpisany „Protokół z rozmów pomiędzy Głównym Inspektoratem Weterynarii Rzeczypospolitej Polskiej, a Federalną Służbą Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Federacji Rosyjskiej”, zawierający m.in. następujące ustalenia:
1. Strona rosyjska powiadomiła o przekazaniu stronie polskiej projektów świadectw weterynaryjnych na eksportowane z Polski do Federacji Rosyjskiej bydło hodowlane i użytkowe, bydło rzeźne, koninę, surowiec pochodzenia zwierzęcego (skóry, rogi i kopyta, jelita, runa, skóry baranie i smuszki w stanie surowym, wełnę, kozi puch, szczecinę, włosie końskie, pióra i puch kurzy, kaczy, gęsi i innego ptactwa) przeznaczony do produkcji pasz dla zwierząt nieprzeznaczonych do konsumpcji przez ludzi, pasze i dodatki paszowe pochodzenia roślinnego w celu ich uzgodnienia.
2. Osiągnięto porozumienie o przeprowadzeniu regionalizacji Rzeczypospolitej Polskiej w odniesieniu do BSE dla dostaw bydła hodowlanego i rzeźnego do Federacji Rosyjskiej.
3. Strona rosyjska poinformowała stronę polską o konieczności spełnienia wymogów bezpieczeństwa, zawartych w Regulaminie Technicznym dotyczącym mleka i produktów mlecznych (88-o? z dnia 12 lipca 2008 r.) przez polskich dostawców produktów mlecznych do Federacji Rosyjskiej. Jednocześnie strona rosyjska poinformowała, że w marcu 2009 r. w Pradze (Republika Czeska) planowane jest zorganizowanie posiedzenia Okrągłego Stołu, poświęconego kwestiom przestrzegania nowego Regulaminu. Strona polska wyraziła zainteresowanie uczestnictwem polskich podmiotów gospodarczych w tym przedsięwzięciu.
4. Wstępnie uzgodniono warunki dostaw jaj wylęgowych i piskląt jednodniowych do Federacji Rosyjskiej. Strony uzgodniły, że polska służba weterynaryjna przedstawi listy polskich zakładów wylęgowych i importerów rosyjskich, zainteresowanych dostawami tej produkcji do rozpatrzenia przez Rossielchoznadzor.
5. Strony uzgodniły, że umieszczenie na liście zakładów paszowych, atestowanych pod kątem dostaw do Federacji Rosyjskiej, będzie się odbywać po przeprowadzeniu kontroli przez polską służbę weterynaryjną, pod warunkiem przedłożenia przez nią gwarancji dotyczących spełnienia przez te zakłady wymagań rosyjskich. Przedmiotowe zakłady zostaną poddane wybiórczej kontroli przez rosyjskich inspektorów weterynaryjnych. Na podstawie wyników kontroli będą podejmowane decyzje o wniesieniu niezbędnej korekty do tej listy.


POWIĄZANE

Decyzja o zainstalowaniu kotła na ekogroszek może znacząco wpłynąć na komfort i ...

W minionym roku na polskich drogach w czasie Wszystkich Świętych doszło do 118 w...

Przechowywanie warzyw w odpowiednich warunkach to klucz do zachowania ich świeżo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę