Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Rozmowy polsko-ukraińskie

9 kwietnia 2008
Polska delegacja, pod przewodnictwem podsekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi RP, Andrzeja Dychy przebywała w dniach 7-8 kwietnia br. w Kijowie, gdzie odbyły się rozmowy z delegacją ukraińską. Delegacji ukraińskiej przewodziła premier Ukrainy, Julia Tymoszenko. Rozmowy dotyczyły aktualnej sytuacji na rynku mięsa na Ukrainie i możliwości zwiększenia dostaw polskiego surowca mięsnego na ten rynek.

Strona ukraińska poinformowała o szacunkowej wartości deficytu surowca mięsnego w wysokości 350-500 rys. ton mięsa rocznie oraz o planowanych działaniach ukierunkowanych na zwiększenie podaży mięsa z zagranicy (ustanowienie kontyngentu na bezcłowy wwóz mięsa na Ukrainę w wysokości 350 tys. ton rocznie, przy jednoczesnym obniżeniu cła na import mięsa w wysokościach przewyższających ustanowiony kontyngent.

Strona polska przedstawiła propozycje działań, których realizacja przyczyni się do zwiększenia eksportu mięsa z Polski na Ukrainę: obniżenie stawek celnych, istotne zwiększenie liczby polskich ubojni i zakładów mięsnych posiadających wymagane przez przepisy prawne Ukrainy pozwolenia weterynaryjne, zniesienie ograniczeń w imporcie mięsa drobiowego z Polski na Ukrainę.
W dniu dzisiejszym uzgodniono m.in.:
1. Strona ukraińska, niezwłocznie po ich ustaleniu, przekaże stronie polskiej zasady dostaw do 25 tys. ton mięsa z Polski miesięcznie na zasadach bezcłowych na potrzeby interwencji dokonywanych przez Państwowy Komitet Ukrainy ds. Państwowych Rezerw Materiałowych. Strony wspólnie opracują mechanizm realizacji dostaw i dokonywania płatności.
2. Strona polska podkreśliła, iż oczekuje dopuszczenia do eksportu na Ukrainę wszystkich polskich ubojni i zakładów mięsnych posiadających pozwolenia weterynaryjne dopuszczające produkcję tych zakładów do obrotu na jednolitym rynku UE. Strona ukraińska zobowiązała się do rozważania takiej możliwości. Służby weterynaryjne obu krajów przeprowadzą w najbliższym możliwym terminie w Warszawie dalsze rozmowy na ten temat.
3. Do czasu zakończenia rozmów ukraińska strona rozpatrzy możliwość odnośnie możliwości dopuszczenia do eksportu na Ukrainę polskich ubojni i zakładów mięsnych posiadających pozwolenia weterynaryjne dopuszczające produkcję tych zakładów do obrotu na jednolitym rynku UE oraz gwarancje Głównego Lekarza Weterynarii. Strony podejmą działania na rzecz zwiększenia liczby polskich ubojni i zakładów mięsnych posiadających wymagane przez przepisy prawne Ukrainy pozwolenia weterynaryjne, w tym:
- Główny Lekarz Weterynarii RP niezwłocznie poinformuje pisemnie o usunięciu naruszeń weterynaryjno-sanitarnych, wykrytych w 17 polskich zakładach mięsnych, kontrolowanych przez ukraińskich inspektorów weterynaryjnych w lipcu 2007 r,, a strona ukraińska niezwłocznie po otrzymaniu tej informacji podejmie decyzję, co do wydania tym zakładom stosownych pozwoleń weterynaryjnych;
- strona polska przekaże w terminie do 10 kwietnia 2008 r. pisemny wykaz kolejnych polskich ubojni i zakładów mięsnych rekomendowanych do przeprowadzenia kontroli przez ukraińskie służby weterynaryjne, a strona ukraińska w możliwie najbliższym terminie dokona inspekcji tych podmiotów i podejmie decyzję w sprawie wydania im stosownych pozwoleń, w tym w terminie do 12 kwietnia 2008 r. rozpocznie inspekcję 15 wskazanych przez stronę polską podmiotów i podejmie decyzje w sprawie wydania im pozwoleń;
- strona ukraińska będzie sukcesywnie dokonywała kontroli i podejmowała decyzje w sprawie wydania pozwoleń pozostałym polskim ubojniom i zakładom mięsnym, zainteresowanym eksportem swojej produkcji na Ukrainę.
4. Strona ukraińska rozpatrzy w terminie do 11 kwietnia 2008 r. aktualnie obowiązujące ograniczenia w dostępie polskiego mięsa drobiowego na Ukrainę.
5. Strony podejmą działania na rzecz uproszczenia przekraczania polsko-ukraińskiej granicy przez transporty przewożące ładunki mięsa z Polski aa Ukrainę. W szczególności strona polska rozważy niezbędne dla przyspieszenia odprawy działania organizacyjne po polskiej stronie granicy, a strona ukraińska zwiększy ilości punktów kontroli granicznej, w których możliwa będzie odprawa celna importowanego z Polski mięsa, oraz rozpatrzy możliwości w zakresie przyspieszenia procedur odprawy celnej.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę