Sekretarz Stanu w MRiRW Andrzej Babuchowski uczestniczył w odbywających się dziś rozmowach delegacji polskiej z delegacją Chińskiej Republiki Ludowej, której przewodniczył Wicepremier Pan Hui Liangu, nadzorujący m.in. sektor rolnictwa. W składzie delegacji chińskiej znajdował się również m.in. wiceminister rolnictwa Chin. Ze strony polskiej gospodarzem spotkania byli premier Kazimierz Marcinkiewicz i wicepremier Zyta Gilowska.
W trakcie spotkania omawiano najważniejsze sfery polsko-chińskiej współpracy gospodarczej. W trakcie rozmów wicepremier Zyta Gilowska poruszyła m.in. sprawę wysokiego dla Polski ujemnego bilansu w handlu produktami rolno-spożywczymi stwierdzając, że strona polska jest zainteresowana poprawą tej sytuacji i większym otwarciem rynku chińskiego dla polskich towarów oraz usunięciem istniejących barier. Podkreśliła również, że Polska jest producentem atrakcyjnych wyrobów, cieszących się w świecie uznaniem, cenionych za walory smakowe i odżywcze.
Wicepremier Hui Liangu podkreślił, iż strona chińska jest zainteresowana poprawą sytuacji w polsko-chińskim handlu towarami rolno-spożywczymi oraz że rząd ChRL współpracę z Polską w dziedzinie rolnictwa stawia w rzędzie priorytetów, na drugim miejscu po górnictwie.
Po rozmowach podpisano LIST INTENCYJNY między Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Rolnictwa Chińskiej Republiki Ludowej w sprawie ustanowienia Polsko-Chińskiego Centrum Nauki i Technologii Rolnej.
Komentując podpisanie tego LISTU, sekretarz stanu A. Babuchowski stwierdził, iż projekt ten przewiduje wzmocnienie współpracy oraz wymianę polskich i chińskich osiągnięć i doświadczeń w zakresie nauki i technologii rolnej, utworzenie wspólnej platformy badawczej. Centrum będzie wspierać nawiązywanie kontaktów naukowo-technicznych w dziedzinie rolnictwa i przetwórstwa rolno-spożywczego między instytucjami naukowo-badawczymi obu krajów, jak również organizować wspólne sympozja, konferencje i szkolenia.
Zgodnie z polskim ustawodawstwem utworzenie Centrum, jako odrębnej instytucji polsko-chińskiej będzie wymagało rozwiązania wielu kwestii, związanych z jego funkcjonowaniem, zarządzaniem i finansowaniem, a co za tym idzie podpisania stosownej umowy międzyrządowej. Strona polska jest jednak zainteresowana nadaniem współpracy ze stroną chińską nowego wymiaru jakościowego i podejmie w tym celu wszelkie niezbędne kroki.
W bezpośredniej rozmowie z przedstawicielami Ministerstwa Rolnictwa CHRL sekretarz stanu Andrzej Babuchowski zwrócił się z prośba o przyspieszenie prac nad uzgodnieniem przez służby weterynaryjne obu stron warunków eksportu do Chin towarów pochodzenia zwierzęcego, co powinno przyczynić się do zmiany tego niekorzystnego dla Polski salda wymiany handlowej.