Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Rozmowy polsko-chińskie o rolnictwie

18 kwietnia 2006

Sekretarz Stanu w MRiRW Andrzej Babuchowski uczestniczył w odbywających się dziś rozmowach delegacji polskiej z delegacją Chińskiej Republiki Ludowej, której przewodniczył Wicepremier Pan Hui Liangu, nadzorujący m.in. sektor rolnictwa. W składzie delegacji chińskiej znajdował się również m.in. wiceminister rolnictwa Chin. Ze strony polskiej gospodarzem spotkania byli premier Kazimierz Marcinkiewicz i wicepremier Zyta Gilowska.

W trakcie spotkania omawiano najważniejsze sfery polsko-chińskiej współpracy gospodarczej. W trakcie rozmów wicepremier Zyta Gilowska poruszyła m.in. sprawę wysokiego dla Polski ujemnego bilansu w handlu produktami rolno-spożywczymi stwierdzając, że strona polska jest zainteresowana poprawą tej sytuacji i większym otwarciem rynku chińskiego dla polskich towarów oraz usunięciem istniejących barier. Podkreśliła również, że Polska jest producentem atrakcyjnych wyrobów, cieszących się w świecie uznaniem, cenionych za walory smakowe i odżywcze.

Wicepremier Hui Liangu podkreślił, iż strona chińska jest zainteresowana poprawą sytuacji w polsko-chińskim handlu towarami rolno-spożywczymi oraz że rząd ChRL współpracę z Polską w dziedzinie rolnictwa stawia w rzędzie priorytetów, na drugim miejscu po górnictwie.
Po rozmowach podpisano LIST INTENCYJNY między Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Rolnictwa Chińskiej Republiki Ludowej w sprawie ustanowienia Polsko-Chińskiego Centrum Nauki i Technologii Rolnej.

Komentując podpisanie tego LISTU, sekretarz stanu A. Babuchowski stwierdził, iż projekt ten przewiduje wzmocnienie współpracy oraz wymianę polskich i chińskich osiągnięć i doświadczeń w zakresie nauki i technologii rolnej, utworzenie wspólnej platformy badawczej. Centrum będzie wspierać nawiązywanie kontaktów naukowo-technicznych w dziedzinie rolnictwa i przetwórstwa rolno-spożywczego między instytucjami naukowo-badawczymi obu krajów, jak również organizować wspólne sympozja, konferencje i szkolenia.

Zgodnie z polskim ustawodawstwem utworzenie Centrum, jako odrębnej instytucji polsko-chińskiej będzie wymagało rozwiązania wielu kwestii, związanych z jego funkcjonowaniem, zarządzaniem i finansowaniem, a co za tym idzie podpisania stosownej umowy międzyrządowej. Strona polska jest jednak zainteresowana nadaniem współpracy ze stroną chińską nowego wymiaru jakościowego i podejmie w tym celu wszelkie niezbędne kroki.

W bezpośredniej rozmowie z przedstawicielami Ministerstwa Rolnictwa CHRL sekretarz stanu Andrzej Babuchowski zwrócił się z prośba o przyspieszenie prac nad uzgodnieniem przez służby weterynaryjne obu stron warunków eksportu do Chin towarów pochodzenia zwierzęcego, co powinno przyczynić się do zmiany tego niekorzystnego dla Polski salda wymiany handlowej.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę