Minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki spotkał się w czwartek z przedstawicielami największych organizacji charytatywnych – Caritas Polska, Federacji Polskich Banków Żywności, Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej oraz Polskiego Czerwonego Krzyża. W spotkaniu uczestniczył również prezes Agencji Rynku Rolnego Radosław Szatkowski.
– Przedstawiona przez Komisję Europejską propozycja rozwiązań związanych ze zdejmowaniem z rynku produktów, które nie mogą być eksportowane na rynek rosyjski wskazuje przede wszystkim na przekazywanie ich na cele charytatywne – powiedział po spotkaniu minister Sawicki i dodał, że: – tak duża akcja zależy od zdolności organizacyjnych Agencji Rynku Rolnego oraz organizacji charytatywnych.
Według ministra z rynku trzeba będzie zdjąć prawdopodobnie około 1 mln ton żywności i byłoby dobrze, aby do najbardziej potrzebujących udało się przekazać ok. 100 tysięcy ton.
Omawiane były też kwestie związane z tym, gdzie dostarczać tą żywność, w jakich ilościach i w jaki sposób. Minister dodał, że koszty transportu do miejsca wskazanego przez organizacje pomocowe pokryją środki z Agencji Rynku Rolnego i UE. Za jakość dostarczonych towarów będą odpowiadać producenci.
"Chciałbym, żeby dystrybucja na zwiększoną skalę była rozpoczęta już w poniedziałek. Stąd też poprosiłem dzisiaj i Agencję Rynku Rolnego, i organizacje tym się zajmujące, żeby przypomnieć sobie, przećwiczyć te instrumenty, które dotychczas były stosowane w dystrybucji" - mówił szef resortu rolnictwa.
Współpracę w tej akcji podjęły cztery główne organizacje charytatywne: Caritas Polska, Federacja Polskich Banków Żywności, Polski Komitet Pomocy Społecznej, Polski Czerwony Krzyż.
Szef resortu rolnictwa zapowiedział kolejne spotkanie na piątek przyszłego tygodnia. Wówczas powinny pojawić się Będzie to okazja do oceny pierwszych doświadczeń związanych z tak dużą skalą operacji przekazywania produktów. Pozwoli to na zlokalizowanie ewentualnych problemów i ich szybkie rozwiązanie.