Wydajność instalacji budowanej przez Wratislavię, której koszt szacowany jest na 100 ml zł, ma wynieść 150 tys. ton rocznie. Produkcja ruszy w III lub IV kwartale przyszłego roku. Instalacja budowana jest do spółki z włoską firmą Desmet Ballestra Oleo s.p.a.
KS Wratislavia jest krajowym producentem alkoholi, m.in. wódki Krakus, Faust, Abstynent, Wratislavia i Xiążęca, a także jednym z największych w kraju wytwórców alkoholu etylowego oraz etanolu. Firma posiada już instalację do produkcji bioetanolu. Według danych spółki, kontroluje ona 20 proc. krajowego rynku bioetanolu.
W biznes paliw opartych na biokomponentach zamierza zainwestować też firma J&S, znana w Polsce z tzw. afery Orlenu. Spółka założona przez dwóch ukraińskich muzyków, posiadającymi polskie paszporty przez kilka lat była głównym dostawcą paliw do płockiej rafinerii. Zrobiło się o niej głośno w związku z aresztowaniem prezesa PKN Orlen w 2001 r. Ówczesny premier Leszek Miller tłumaczył powody zatrzymania szefa koncernu tym, że rafineria chciała podpisać wieloletnią, niekorzystną dla Polski umowę na kupno paliwa. Dostawcą miała być właśnie spółka J&S.
Firma jest dużym sprzedawcą hurtowym paliw na rynku europejskich. Obecnie zamierza zająć się też produkcją biopaliw. J&S planuje budowę pięciu fabryk bioestrów. Trzy mają zostać zlokalizowane w trójkącie ARA (Amsterdam, Rotterdam, Antwerpia), a dwie w Polsce. Łączna moc produkcyjna wszystkich instalacji ma wynieść 750 tys. ton. Rozruch polskich fabryk planowany jest na 2007 r.
J&S poprzez swoją spółkę J&S Energy już od sierpnia tego roku wytwarza w Rafinerii Trzebinia biopaliwo w ilościach 2 tys. ton miesięcznie.