aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Rozdzielnie straty w produkcji roślinnej i zwierzęcej

22 października 2012
Zdaniem samorządu rolniczego konieczne jest wprowadzenie zmiany  w rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dotyczących  sposobu naliczania szkód spowodowanych  niekorzystnymi warunkami przezimowania roślin w polu. W ocenie Krajowej Rady Izb Rolniczych konieczne jest bowiem traktowanie rozdzielnie strat w produkcji roślinnej i zwierzęcej.
-  Komisje do spraw szacowania strat w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej  przy sporządzaniu protokołu indywidualnych strat w uprawach rolnych biorą pod uwagę zarówno produkcje roślinną  jak również produkcje zwierzęcą. Często rolnicy , których uprawy polowe zostały w znacznym stopniu zniszczone nie mogą ubiegać  się o pomoc w postaci kredytów preferencyjnych gdyż udział produkcji zwierzęcej zaniża straty ogólne w gospodarstwach – mówi Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych .
Jak podkreśla prezes KRIR takie podejście nie ma uzasadnienia w specyfice produkcji rolnej i jest krzywdzące dla rolników prowadzących gospodarstwa  w sposób zrównoważony , posiadających dziale produkcji zwierzęcej .  hodowla zwierza bowiem nie cierpi bezpośrednio na skutek wymarznięć , ale szkody w uprawach  powodują brak paszy dla zwierząt  i zwiększają  koszty produkcji zwierzęcej o koszt zakupu paszy.


POWIĄZANE

Podczas ostatniego posiedzenia grupy roboczej „Zdrowie Roślin” Copa – Cogeca wsz...

Sekretariat Prezesa Zarządu ZPPM, Pana Marcina Hydzika,  przesyłał do Pierwszego...

W czwartek Parlament Europejski udzielił absolutorium Komisji, wszystkim agencjo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę