Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Rosyjskie embargo na pomidory i ogórki może obniżyć ich ceny

3 grudnia 2015
Zamknięcie rosyjskiego rynku dla pomidorów i ogórków szklarniowych może doprowadzić do spadku cen tych produktów oraz obniżenia opłacalności produkcji - wynika z raportu przygotowanego dla Stowarzyszenia Producentów Pomidorów i Ogórków Pod Osłonami.
Rosja w czwartek wprowadziła zakaz importu owoców, warzyw, mięsa, drobiu, ryb, mleka i nabiału z UE, Stanów Zjednoczonych, Australii, Kanady i Norwegii. W ten sposób Rosja odpowiedziała na sankcje zastosowane wobec niej przez Zachód w związku z rolą Moskwy w konflikcie na Ukrainie. Rosyjski zakaz ma obowiązywać przez rok.
Raport "Znaczenie rynku rosyjskiego i Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP) w polskim eksporcie pomidorów i ogórków" przygotowany został przez dra Michała Trzęsowskiego z Uniwersytetu Przyrodniczego z Poznania na przełomie maja i czerwca br.
"Wobec braku alternatywnych możliwości wysyłania produkcji pomidorów na inne rynki (np. systematyczny spadek eksportu pomidorów do starych krajów UE-15), ewentualne zamkniecie rynków wschodnich WNP skutkować może zwiększeniem presji podaży na rynku krajowym i obniżkami i tak już niskich cen, z dalszymi konsekwencjami w postaci spadku opłacalności produkcji, problemami z utrzymaniem płynności finansowej i spłatą kredytów inwestycyjnych" - podkreślono w dokumencie.
W latach 2007-2013 eksport pomidorów do krajów tzw. starej Unii (UE-15) spadł z 42,57 tys. ton do poziomu 16,93 tys. ton, to jest o ponad 60 proc., a udział tych krajów w eksporcie pomidorów z Polski ogółem obniżył się z 53,52 w 2007 r. do 16,53 proc. w 2013.
"To także wymierne straty u dalszych dystrybutorów pomidorów na rynkach oraz niemożność odzyskania kosztów transakcyjnych i zwrotu na kapitale zainwestowanym w obiekty produkcyjne z przeznaczeniem produkcji na rynki wschodnie. To utrata trudno zdobytej w ostrej walce konkurencyjnej pozycji na rynku rosyjskim, których odzyskanie może być bardzo trudne i kosztowne oraz rozłożone w czasie" - czytamy w dokumencie.
Według Trzęsowskiego w 2013 roku głównym odbiorcą pomidorów z Polski była Rosja (50,9 tys. ton, tj. 48,66 proc. ogółu ich eksportu) o wartości 42,65 mln euro (178,87 mln zł); na rynek ten sprzedaliśmy też 3,3 tys. ton ogórków (37,5 proc. eksportu ogórków ogółem) o wartości 4,45 mln euro (18,46 mln zł). Łączna wartość eksportu pomidorów i ogórków z Polski do Rosji w 2013 r. osiągnęła 197,33 mln zł (47,10 mln euro).
W raporcie wskazano, że dla eksportu pomidorów i ogórków pod okryciem udział Rosji szczególne istotne jest pierwsze półrocze, "czyli okres mający decydujące znaczenie dla zwrotu poniesionych kosztów ze względu na wyższy poziom cen" - zaznaczono w raporcie.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę