Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Rosyjski nadzór weterynaryjny i fitosanitarny gotowy do rozmów z Polską

20 listopada 2006

Rosyjska Federalna Służba ds. nadzoru weterynaryjnego i fitosanitarnego (Rossielchoznadzor) zadeklarowała gotowość do konstruktywnego rozwiązania problemu dostaw mięsa i artykułów pochodzenia roślinnego z Polski do Rosji.

Rossielchoznadzor powiedział agencji ITAR-TASS, że "jest on gotów uchylić tymczasowe ograniczenia na import polskiej żywności, wprowadzone w listopadzie ubiegłego roku, jeśli Polacy uczynią przejrzystym i odpowiadającym wszystkim rosyjskim wymogom system certyfikacji nadzorowanych ładunków, ekspediowanych do Rosji".

"Liczymy na konstruktywną współpracę z polskimi kolegami i jesteśmy gotowi udzielić im pomocy w tworzeniu systemu, gwarantującego zgodność eksportu z rosyjskim prawem w sferze weterynaryjnej i fitosanitarnej" - przekazało źródło w Rossielchoznadzorze.

Agencja ITAR-TASS przypomniała, że w środę rosyjski minister rolnictwa Aleksiej Gordiejew zarzucił Polsce, że stała się przyczółkiem dla reeksportu zakazanych w Rosji produktów mięsnych i roślinnych, a także przemytu i podróbek. Gordiejew wezwał też Polskę do "zaprowadzenia u siebie elementarnego porządku".

Powołując się na dane Federalnej Służby ds. nadzoru weterynaryjnego i fitosanitarnego, ITAR-TASS przekazała, że Polska zajmuje czołowe miejsce wśród krajów Unii Europejskiej pod względem fałszowania świadectw weterynaryjnych i fitosanitarnych.

Rosja wprowadziła od 10 listopada 2005 roku zakaz importu mięsa z Polski, a od 14 listopada tego samego roku także produktów pochodzenia roślinnego. Sankcje te uzasadniła fałszowaniem przez polskich eksporterów świadectw weterynaryjnych i fitosanitarnych.

Polska przyznała, iż w handlu żywnością z Rosją rzeczywiście miały miejsce nieprawidłowości. Poinformowała też, co zrobiła, aby nie dopuścić do powtórzenia się takiej sytuacji w przyszłości. Jednak rosyjski nadzór weterynaryjny i fitosanitarny podtrzymuje zakaz sprowadzania polskiej żywności.

Szef Rossielchoznadzoru Siergiej Dankwert twierdzi, że strona polska nie przekonała go o należytym zabezpieczeniu polskich produktów i dlatego nie może zgodzić się na otwarcie rosyjskiego rynku na polską żywność.


POWIĄZANE

Tomasz Ognisty nie ustaje w walce o ziemię dla rolników. V-ce przewodniczący rol...

Współczesne rolnictwo, podobnie jak wiele innych gałęzi gospodarki, musi sprosta...

Świat kasyn internetowych jest niezmiernie ciekawy dla graczy głównie z uwagi na...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę