biogaz_09_2025

Rosyjski nadzór weterynaryjny i fitosanitarny gotowy do rozmów z Polską

20 listopada 2006

Rosyjska Federalna Służba ds. nadzoru weterynaryjnego i fitosanitarnego (Rossielchoznadzor) zadeklarowała gotowość do konstruktywnego rozwiązania problemu dostaw mięsa i artykułów pochodzenia roślinnego z Polski do Rosji.

Rossielchoznadzor powiedział agencji ITAR-TASS, że "jest on gotów uchylić tymczasowe ograniczenia na import polskiej żywności, wprowadzone w listopadzie ubiegłego roku, jeśli Polacy uczynią przejrzystym i odpowiadającym wszystkim rosyjskim wymogom system certyfikacji nadzorowanych ładunków, ekspediowanych do Rosji".

"Liczymy na konstruktywną współpracę z polskimi kolegami i jesteśmy gotowi udzielić im pomocy w tworzeniu systemu, gwarantującego zgodność eksportu z rosyjskim prawem w sferze weterynaryjnej i fitosanitarnej" - przekazało źródło w Rossielchoznadzorze.

Agencja ITAR-TASS przypomniała, że w środę rosyjski minister rolnictwa Aleksiej Gordiejew zarzucił Polsce, że stała się przyczółkiem dla reeksportu zakazanych w Rosji produktów mięsnych i roślinnych, a także przemytu i podróbek. Gordiejew wezwał też Polskę do "zaprowadzenia u siebie elementarnego porządku".

Powołując się na dane Federalnej Służby ds. nadzoru weterynaryjnego i fitosanitarnego, ITAR-TASS przekazała, że Polska zajmuje czołowe miejsce wśród krajów Unii Europejskiej pod względem fałszowania świadectw weterynaryjnych i fitosanitarnych.

Rosja wprowadziła od 10 listopada 2005 roku zakaz importu mięsa z Polski, a od 14 listopada tego samego roku także produktów pochodzenia roślinnego. Sankcje te uzasadniła fałszowaniem przez polskich eksporterów świadectw weterynaryjnych i fitosanitarnych.

Polska przyznała, iż w handlu żywnością z Rosją rzeczywiście miały miejsce nieprawidłowości. Poinformowała też, co zrobiła, aby nie dopuścić do powtórzenia się takiej sytuacji w przyszłości. Jednak rosyjski nadzór weterynaryjny i fitosanitarny podtrzymuje zakaz sprowadzania polskiej żywności.

Szef Rossielchoznadzoru Siergiej Dankwert twierdzi, że strona polska nie przekonała go o należytym zabezpieczeniu polskich produktów i dlatego nie może zgodzić się na otwarcie rosyjskiego rynku na polską żywność.


POWIĄZANE

1 lipca 2025 r. | Waszyngton, D.C. Stany Zjednoczone uzyskały dostęp do nowego a...

Zwiększa się zapotrzebowanie na systemy optymalizujące czas pakowania żywności. ...

Termin podstawowy minął, ale wnioski nadal można składać Choć 16 czerwca 2025 r....


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę