Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Rosną straty producentów i całej gospodarki

2 listopada 2004

Podróbki są coraz większym utrapieniem dla europejskich i polskich przedsiębiorstw. Poważnym problemem są tzw. produkty podobne. Handel „fałszywkami” stanowi 5 – 7 proc. obrotu towarami. Trudno jest oszacować rzeczywistą skalę tego zjawiska, ale wiadomo, że przynosi ono wielomilionowe straty firmom i budżetowi państwa.

Z roku na rok zwiększają się straty ponoszone przez światową gospodarkę i producentów na skutek fałszowania znaków towarowych produktów. Według Światowej Organizacji Celnej (WCO) w 2003 roku działalność fałszerzy naraziła globalną gospodarkę na 450 mld euro strat.

Z kolei Komisja Europejska oszacowała, że w ubiegłym roku łączne straty 15 krajów UE wyniosły 2 mld euro. Według Komisji Europejskiej liczba zatrzymanych przez celników UE podróbek zwiększyła się 10-krotnie w ciągu zaledwie 3 lat – w 1999 roku zatrzymano 10 mln sztuk artykułów fałszywych, a w 2003 roku było ich już 100 mln.

Jeszcze kilka lat temu fałszowało się tylko najdroższe i najbardziej znane marki świata, obecnie zaś podrabia się wszystko, na co jest popyt. W Polsce podrabianie dotyka producentów markowej odzieży, w tym sportowej, i innych tekstyliów, a także butów, perfum, kosmetyków, sprzętu elektronicznego, zabawek i gier.

Według Służby Celnej, Polska nie jest w czołówce państw dostarczających podróbek. W Polsce każdego roku w ręce policji i izb celnych podczas kontroli wpada towar podrobiony o wartości kilku milionów złotych. Zdaniem producentów jest to jednak zaledwie niewielki procent sprzedaży podróbek. Zalewu ryku europejskiego produkowanymi u nas podróbkami obawia się Unia Europejska.

Między innymi dlatego od 1 lipca 2004 roku zaczęło obowiązywać rozporządzenie Rady (WE) nr 1383/2003 dotyczące działań służb celnych w odniesieniu do towarów wywołujących podejrzenie naruszenia niektórych praw własności intelektualnej i środków, które mają być stosowane wobec towarów, w przypadku których stwierdzono naruszenie takich praw (Dz.Urz. UE L nr 196 z 2 sierpnia 2003 r.).

Według informacji biura prasowego Ministerstwa Finansów, któremu podlega Służba Celna i terenowe izby celne, celnicy kontrolują rocznie około 30 proc. towarów w Polsce. W I półroczu 2004 roku izby celne zatrzymały w Polsce 284 tys. sztuk podrobionych towarów – głównie odzieży, butów, kosmetyków itp. – z wyłączeniem pirackich płyt CD, sprzętu komputerowego oraz papierosów. Rekordową liczbę 1,7 mln podróbek zanotowano w 2003 roku.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę