Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Rosną kolejki do lekarzy specjalistów

11 września 2003

W Instytucie Medycyny Wsi w Lublinie kończą się pieniądze. Dyrekcja, mając do wyboru zamykanie poszczególnych poradni specjalistycznych, bądź wprowadzenie opłat, zaproponowała pacjentom 25 zł za wizytę. Problemy z dotarciem do specjalistów mają też mieszkańcy Wrocławia i Olsztyna.

Ci pacjenci lubelskiego IMW, którzy którzy zapłacą 25 zł zostaną przyjęci, pozostali, albo skierowani zostaną do innego specjalisty, albo poczekają na nowy rok i nowe kontrakty.

Dyrektor Instytutu zdaje sobie sprawę, że leczą się u niego głównie mieszkańcy wsi, a więc ludzie biedni, ale tłumaczy, że prawa ekonomii są bezwzględne. Pomimo tego, że my chcemy przede wszystkim dbać i pomagać tym pacjentom i wszystkim potrzebującym, nie stać nas na to, bo nie mamy na to środków - mówi prof. Jerzy Zagórski.

Pacjenci jednak też nie mają środków, ale czy kogoś to obchodzi? Ja w aptece zostawiam więcej niż pół swojej renty rolniczej, nie stać będzie mnie płacić. Chyba już umierać będą pod słońcem - mówiła reporterowi RMF jedna z pacjentek IMW.

Narodowy Fundusz zdrowia już zapowiada, ze dodatkowych pieniędzy nie da, bo ich nie ma. Trzeba było je dzielić po równo przez cały rok – argumentują urzędnicy. Ale wtedy wielu pacjentów musielibyśmy odesłać z kwitkiem – odbija piłeczkę Instytut.

Pewne jest jedno: wielu pacjentów będzie musiało zrezygnować z wizyty u specjalisty, bo jej koszt, wraz z dojazdem, może stanowić spora część niewielkiej rolniczej ranty...

Jednak problemy z dotarciem do specjalisty mają nie tylko pacjenci lubelskiego Instytutu. Aż 830 dni muszą czekać w kolejce do badania serca - zabiegu koronarografii – pacjenci Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu. Równie długo muszą czekać chorzy na żółtaczkę w innym wrocławskim szpitalu. Na okulistykę wolne miejsca są dopiero w lutym 2004 roku. Z Januszem Jerzakiem, dyrektorem wojewódzkiego szpitala specjalistycznego we Wrocławiu i z pacjentami rozmawiał reporter RMF Michał Szpak:

Trzy miesiące muszą czekać na wizytę u specjalisty w Olsztynie pacjenci pokąsani przez kleszcze. Pajęczaki mogą przenosić boreliozę lub wirusowe zapalenie opon mózgowych, a w województwie jest tylko jedna poradnia chorób odzwierzęcych.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę