Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Rosną ceny żywności

26 września 2006

Od wczesnej wiosny rosną ceny żywności. Handlowcy argumentują, że jest to naturalne, gdyż z powodu złej pogody rolnicy żądają więcej pieniędzy za surowce.

Wyższe ceny na początku łańcucha produkcyjnego, powodują automatycznie lawinę podwyżek w kolejnych etapach przetwarzania płodów rolnych. W efekcie koszty złej pogody ponoszą konsumenci. To proste tłumaczenie ma uzasadnić postępowanie przetwórców i handlowców . Czy jednak obecny wzrost cen rzeczywiście jest uzasadniony, a jeżeli tak, to czy uzasadniona jest aż tak duża skala podwyżek?

Przecież chleb zaczął drożeć zanim do jego wypieku piekarze użyli mąki z tegorocznych zbiorów, a dodatkowo wiadomo, że do wypieków używana jest mąka z unijnych magazynów. Dotkliwa w wielu rejonach Polski susza nie zniszczyła też pastwisk w całym kraju. Skąd zatem drogie pieczywo i makarony, drogie mleko i jego przetwory, drogie ziemniaki, droga pasza dla zwierząt, a co się z tym łączy już znacznie droższe mięso i jego przetwory?

Czy fakt, że funkcjonujemy w gospodarce UE nie powinien być ochroną i zabezpieczeniem przed lokalnymi klęskami pogodowymi? Kiedy ceny zaczną spadać? I wreszcie na ile podwyżki są uzasadnione, a w jakim stopniu to wykorzystywanie sytuacji przez przetwórców?


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę