FAMMU/FAPA podała, że w ubiegłym miesiącu indeks cen żywności FAO osiągnął wartość 179,4 punktu i wciąż znajduje się na najniższym poziomie od lipca 2010 roku. Indeks ten był o niemal 13,7 proc. niższy niż w analogicznym okresie 2014 roku, kiedy to plasował się na poziomie 207,8 punktu i o 0,99 proc. niższy niż w styczniu 2015 r.
Jest to już jedenasty spadek z rzędu w ujęciu miesięcznym, a ostatnio tak długa tendencja zniżkowa odnotowana była pod koniec lat ‘90. Spadek indeksu związany jest przede wszystkim ze zniżkami cen cukru, zbóż i mięsa, podczas gdy ceny olejów roślinnych ustabilizowały się, a w przypadku przetworów mlecznych odnotowano wzrost. Indeks cen przetworów mlecznych FAO w lutym osiągnął pułap o 4,62% większy w stosunku do jego poziomu ze stycznia i wynosił 181,8 punktu, co było pierwszą zwyżką po jedenastu miesiącach spadków. Najbardziej dynamicznie wzrosły ceny pełnotłustego mleka w proszku, nieco mniejsze zwyżki notowano w przypadku proszku odtłuszczonego i masła, a notowania serów były stabilne. Główną przyczyną nagłego wzrostu światowych cen przetworów mlecznych jest spadek produkcji w Nowej Zelandii wywołany suszą w połączeniu z ograniczonym dostawami eksportowymi z Australii. Ponadto ograniczana jest także produkcja mleka w Unii Europejskiej - w celu uniknięcia lub minimalizowania przez państwa członkowskie kar z tytułu nadprodukcji w ostatnim sezonie kwotowym, który kończy się z dniem 31 marca 2015 r. Wartość indeksu cen przetworów mlecz- nych była w drugim miesiącu 2015 roku na poziomie o 34% niższym niż w analogicznym okresie 2014 r. Przeciętna wartość indeksu cen przetworów mlecznych FAO za pierwsze 2 miesiące 2015 r. osiągnęła poziom 177,81 punktu i była o 34,5% niższa niż w analogicznym okresie 2014 roku. 4,9% zniżka cen cukru odzwierciedla poprawy perspektyw upraw w Brazylii (która jest głównym światowym producentem i eksporterem cukru) w związku z występującymi częstymi, obfitymi opadami w głównym regionie produkcji. Ponadto zniżki cen cukru w skali światowej dodatkowo napędza osłabienie waluty brazylijskiej względem amerykańskiego dolara oraz ogłoszenie przez Indie wydania subsydiów wywozowych w celu zwiększenia sprzedaży cukru.
Stabilizacja cen olejów roślinnych nastąpiła na skutek wzrostu cen oleju palmowego w związku z powodziami ograniczającym produkcję w Malezji oraz perspektywami wzrostu konsumpcji w Indonezji, podczas gdy światowe ceny oleju sojowego zniżkowały na skutek większych niż szacowano dostaw eksportowych oraz perspektyw rekordowych zbiorów soi w Ameryce Południowej.
3,2% zniżka indeksu cen zbóż przede wszystkim napędzana jest przez spadek światowych cen pszenicy, które są związane z obfitymi dostawami w bieżącym sezonie i wysokim prawdopodobieństwem, że zapasy osiągną najwyższy poziom od ponad dekady. Spadały także ceny kukurydzy i zbóż gruboziarnistych. Stabilniejsze były ceny ryżu.
Za zniżkę indeksu cen mięsa (-2,8%) częściowo odpowiedzialne były spadające kursy walut w stosunku do dolara amerykańskiego (głównie euro). Głównymi produktami, które odnotowały zniżki cen były wołowina i mięso owcze, podczas gdy ceny drobiu były stabilne, a w przypadku wieprzowiny odnotowano pierwsze od ośmiu miesięcy zwyżki, na które wpłynęła m.in. zapowiedź otwarcia pomocy finansowanej UE do prywatnego przechowywania wieprzowiny.
Indeks cen żywności FAO jest miarą miesięcznych zmian międzynarodowych cen koszyka towarów spożywczych. To średnia indeksów cen mięs, nabiału, zbóż, olejów roślinnych oraz cukru, ważona według ich udziału w eksporcie w latach 2002-2004. Indeks cen przetworów mlecznych obliczany jest na podstawie cen masła, OMP, PMP oraz serów. Ostatnie zmiany jakie miały miejsce w technologii obliczania tego indeksu wykluczyły z niego ceny kazeiny z powodu braku wiarygodnych danych. Został rozszerzony natomiast zasięg geograficzny indeksu - przez dodanie nowych notowań cen masła, OMP i PMP.
7417055
1