Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Roślinne strategie na zdobycie pożywienia

13 lipca 2010
Rośliny w poszukiwaniu pożywienia potrafią gromadzić i przetwarzać informacje, odkryli naukowcy z Uniwersytetu Alberty - podaje "Science Daily".
Podobne zasady rządzą światem zwierzęcym. Zwierzę opracowuje własną strategię: jak zdobyć pożywienie i ominąć rywala oraz zrobić to tak, by mieć najmniejsze straty własne.
Ekolog J.C. Cahill z University of Alberta twierdzi, że rośliny mają możliwość integracji informacji nt. lokalizacji pożywienia i rywali. Na tej podstawie opracowują swoje metody dotarcia do pożywienia.
Już we wcześniejszych badaniach wykazano, że rośliny, tak wykształcają korzenie, by móc dosięgnąć pokarmu. Stwierdzono również, że system korzeniowy rozwija się w sposób taki, by uniknąć kontaktu z rywalizującą rośliną.
Eksperyment naukowców z Uniwersytetu Alberty połączył reakcję zarówno na lokalizację pożywienia, jak i obecność korzeni obcej rośliny. "Tej możliwości łączenia informacji nigdy wcześniej nie zaobserwowano u roślin. Zawsze przypisywaliśmy ją zwierzętom" - powiedział Cahill.
Do swojego odkrycia naukowcy doszli, używając mini kamery, nazwanej "kamerą na patyku". Zanurzona w ziemi pozwoliła na obserwację ruchu korzeni roślin doniczkowych w odniesieniu do różnych położeń pożywienia i rywalizujących roślin.
Kiedy substancje odżywcze zostały równo rozłożone w ziemi, korzenie jednej zasadzonej rośliny wypełniały całą przestrzeń doniczki.
Gdy zaś w doniczce, z równomiernym rozłożeniem substancji odżywczych, umieszczono dwie rośliny, systemy korzeniowe unikały się i nie mieszały wzajemnie, co zdaniem Cahilla wskazywało na to, że warząc straty i zyski rośliny uznały, iż zyski z bliskiej egzystencji były zbyt niskie i trzymały się od siebie z daleka.
Zasadzenie dwóch roślin w jednej doniczce i umieszczenie substancji odżywczych pomiędzy nimi spowodowało przybliżenie się do siebie systemów korzeniowych. Tutaj, według Cahilla, zyski okazały się wysokie, więc rośliny zaryzykowały rywalizację pomiędzy sobą. MN


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę