Rośliny w poszukiwaniu pożywienia potrafią gromadzić i przetwarzać informacje, odkryli naukowcy z Uniwersytetu Alberty - podaje "Science Daily".Podobne zasady rządzą światem zwierzęcym. Zwierzę opracowuje własną strategię: jak zdobyć pożywienie i ominąć rywala oraz zrobić to tak, by mieć najmniejsze straty własne.Ekolog J.C. Cahill z University of Alberta twierdzi, że rośliny mają możliwość integracji informacji nt. lokalizacji pożywienia i rywali. Na tej podstawie opracowują swoje metody dotarcia do pożywienia.
Już we wcześniejszych badaniach wykazano, że rośliny, tak wykształcają korzenie, by móc dosięgnąć pokarmu. Stwierdzono również, że system korzeniowy rozwija się w sposób taki, by uniknąć kontaktu z rywalizującą rośliną.
Eksperyment naukowców z Uniwersytetu Alberty połączył reakcję zarówno na lokalizację pożywienia, jak i obecność korzeni obcej rośliny. "Tej możliwości łączenia informacji nigdy wcześniej nie zaobserwowano u roślin. Zawsze przypisywaliśmy ją zwierzętom" - powiedział Cahill.
Do swojego odkrycia naukowcy doszli, używając mini kamery, nazwanej "kamerą na patyku". Zanurzona w ziemi pozwoliła na obserwację ruchu korzeni roślin doniczkowych w odniesieniu do różnych położeń pożywienia i rywalizujących roślin.
Kiedy substancje odżywcze zostały równo rozłożone w ziemi, korzenie jednej zasadzonej rośliny wypełniały całą przestrzeń doniczki.
Gdy zaś w doniczce, z równomiernym rozłożeniem substancji odżywczych, umieszczono dwie rośliny, systemy korzeniowe unikały się i nie mieszały wzajemnie, co zdaniem Cahilla wskazywało na to, że warząc straty i zyski rośliny uznały, iż zyski z bliskiej egzystencji były zbyt niskie i trzymały się od siebie z daleka.
Zasadzenie dwóch roślin w jednej doniczce i umieszczenie substancji odżywczych pomiędzy nimi spowodowało przybliżenie się do siebie systemów korzeniowych. Tutaj, według Cahilla, zyski okazały się wysokie, więc rośliny zaryzykowały rywalizację pomiędzy sobą. MN
8154160
1