Ptak_Waw_CTR_2024

Rosjanie cofają podróżnych przewożących kiełbasę

5 stycznia 2016
Na drogowych przejściach granicznych z Rosją służby celne Federacji Rosyjskiej cofają swoich obywateli, którzy próbują przywieźć do obwodu kaliningradzkiego nawet niewielkie ilości kiełbas, czy mielonego mięsa. Argumentują to zakazem wwozu z Polski wieprzowiny.

Rosja wprowadziła zakaz importu wieprzowiny z całej UE pod koniec stycznia w związku z wykryciem wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) na Litwie.
Niedawno dwa przypadki ASF u dzików stwierdzono również w Polsce. Mimo to, jak się nieoficjalnie dowiedziała PAP, do niedawna Rosjanie bez przeszkód wwozili do swojego kraju przez drogowe przejścia graniczne wyroby mięsne kupione w polskich sklepach. Od kilku dni jednak rosyjscy celnicy cofają podróżnych, którzy mają w bagażu np. mięso mielone, czy wędzone kiełbasy.
"Wiemy o kilku takich przypadkach" - przyznał w rozmowie z PAP rzecznik prasowy Izby Celnej w Olsztynie Ryszard Chudy. Dodał, że polscy celnicy odprawili Rosjan bez kłopotów i pozwolili im jechać do domów.
Jak powiedział PAP Chudy, Rosjanie cofnęli z granicy m.in. podróżnego, który wiózł pół kg mielonego surowego mięsa wieprzowego oraz 1,46 kg wędzonej kiełbasy.
"Ci podróżni przyznali, że powołano się na przepisy o wwozie polskiej wieprzowiny na teren Rosji" - powiedział PAP Chudy.
Rosjanie z obwodu kaliningradzkiego nagminnie robią zakupy spożywcze w polskich sklepach, ponieważ żywność jest w Polsce o 30-40 proc. tańsza niż w Rosji, ma też opinię smaczniejszej i zdrowszej. Wielu Rosjan przyjeżdża do Polski korzystając z udogodnień małego ruchu granicznego.
Rosjanie kupują też w Polsce sprzęt RTV i AGD oraz materiały budowlane, korzystają z usług, np. serwisowania aut, strzygą w Polsce włosy, korzystają z usług SPA i salonów kosmetycznych.
Pracujący na przejściach granicznych z Rosją celnicy w nieoficjalnych rozmowach przyznali PAP, że działania Rosjan mają podtekst polityczny. "Choć Moskwa jest daleko, my na granicy czujemy od razu jej decyzje w relacjach z rosyjskimi partnerami" - przyznali.



POWIĄZANE

W lipcu 2024 r. nadwyżka w handlu produktami rolno-spożywczymi UE wzrosła o +8% ...

Resort rolnictwa poinformował Krajową Radę Izb Rolniczych w odpowiedzi na wystąp...

Zrównoważenie rolnictwa nie oznacza mniejszej produkcji i droższej żywności, ani...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę