Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Rosja zablokowała w WTO panel o embargu na wieprzowinę

5 stycznia 2016
Rosja zablokowała w czwartek utworzenie w Światowej Organizacji Handlu (WTO) panelu ekspertów, który miał orzec w sprawie zgodności z prawem rosyjskiego embarga na import świń, mięsa wieprzowego i niektórych produktów wieprzowych z UE.
Podczas spotkania WTO w Genewie na temat embarga rosyjscy dyplomaci - jak pisze AFP - "zagrali dżokerem" i skorzystali z prawa do zablokowania ustanowienia panelu, co zrobić mogą tylko raz. Rosja jest przekonana, że spór można rozwiązać na drodze dialogu - informuje z kolei agencja EFE.
Unia będzie mogła ponowić prośbę na spotkaniu 22 lipca. Wówczas Rosja nie będzie mogła już zgłosić sprzeciwu i panel będzie powołany.
Rosja zamknęła swój rynek na wieprzowinę z UE pod koniec stycznia, po wystąpieniu odosobnionych przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF), wykrytych u dzików na Litwie. W lutym pierwsze przypadki ASF u dzików blisko granicy z Białorusią stwierdzono również w Polsce. Rosja nie chciała przystać na unijną propozycję regionalizacji zakazu, czyli żeby nie sprowadzać wieprzowiny tylko z tych regionów krajów UE, gdzie ASF wystąpiło.
W związku z utrzymywaniem embarga przez Rosję i brakiem rezultatów w negocjacjach między Moskwą a Komisją Europejską, 8 kwietnia Unia Europejska wniosła do WTO sprawę przeciwko Rosji dotyczącą embarga na wieprzowinę z Unii. Zgodnie z zasadami tej organizacji, UE i Rosja miały 60 dni na konsultacje i ew. znalezienie rozwiązania sprawy na tej drodze. W związku z brakiem rezultatów tych rozmów pod koniec czerwca UE postanowiła zwrócić się do WTO o ustanowienie panelu, który orzeknie w sprawie zgodności z prawem rosyjskiego embarga.
UE uważa, że rosyjskie restrykcje są niezgodne z zasadami WTO, do której Rosja przystąpiła w 2012 roku, zwłaszcza z porozumieniem w sprawie stosowania środków sanitarnych i fitosanitarnych i z Układem Ogólnym w sprawie Taryf Celnych i Handlu (GATT) z 1994 r.
Według KE w związku z embargiem europejscy producenci wieprzowiny tracą 4 mln euro dziennie.
Przed wprowadzeniem embarga do Rosji trafiała jedna czwarta unijnego eksportu produktów wieprzowych, głównie z Holandii, Niemiec i Danii.
W środę Szwajcaria, która nie należy do Unii, zabroniła importu wieprzowiny z Bułgarii i Rumunii, a także z niektórych regionów Łotwy i Chorwacji.
Jeśli dany kraj członkowski WTO nie stosuje się do zaleceń zawartych w rozstrzygnięciu sporu, wówczas możliwe są rekompensaty lub sankcje handlowe jak np. wzrost ceł.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę