Bank Gospodarki Żywnościowej podał, że początku ubiegłego tygodnia na nastroje inwestorów na rynkach terminowych ponownie wpłynęły wieści z Rosji, a dokładniej ostrzeżenia firmy analitycznej Sovecon na temat możliwości wprowadzenia przez ten kraj ceł eksportowych na zboże.
Po raz pierwszy z taką sytuacją w bieżącym sezonie mieliśmy do czynienia jesienią 2011 roku, gdy rząd rosyjski zadeklarował, że w przypadku gdy eksport zbóż w sezonie 2011/2012 (czyli od 1 lipca 2011 roku) przekroczy 24-25 mln ton zostaną wprowadzone płynne cła eksportowe, których wysokość byłaby uzależniona od poziomu cen w transakcjach międzynarodowych. Już wówczas większość agencji analitycznych szacowała, iż dopiero w drugim kwartale 2012 r. możliwe jest osiągnięcie przez Rosję wspomnianego wolumenu eksportu. Jednakże, zapowiedź ta wpłynęła na wzrosty notowań zbóż na giełdach europejskich i amerykańskich w krótkim okresie.
Dane przedstawione przez pierwszego wicepremiera Rosji V.Zubkova w ubiegłym tygodniu wskazują, że w okresie lipiec-grudzień 2011 roku wywieziono z tego kraju 19,5 mln ton zboża. Jednakże, w pierwszej połowie 2012 r. przewidywane jest wyhamowanie dynamiki eksportu zboża rosyjskiego między innymi ze względu na spadek przepustowości portów zimą. Ponadto, Amerykański Departament ds. Rolnictwa (USDA) ocenia, że potencjał eksportowy trzech regionów tradycyjnie odpowiedzialnych za dostawy zboża na rynek światowy (rostowskiego, krasnodarskiego oraz stawropolskiego) zostały już w dużej mierze wykorzystane. Według ekspertów USDA udział tych regionów w eksporcie zbóż w pierwszej połowie sezonu 2011/2012 przekroczyć mógł nawet 90% całkowitego wolumenu sprzedaży ziarna za granicę (18 mln t).
Równocześnie zmianie uległa sytuacja w samej Rosji. Odnotowuje się wzrost cen na rynku wewnętrznym, który wynika nie tylko z utrzymującego się dużego popytu ze strony producentów pasz i żywca, lecz również prowadzonego przez rząd skupu. Wraz ze wzrostem cen konkurencyjność Rosji na rynku globalnym spada.
Podsumowując, oczekuje się, że Rosja wprowadzi cła najwcześniej w II kwartale 2012 roku. Niemniej jednak, przypomnienie przez Sovecon o możliwości wprowadzenia ograniczeń w eksporcie zbóż przez Rosję przyczyniło się do ubiegłotygodniowego wzrostu notowań cen pszenicy miękkiej w kontrakcie najbliższym (marzec 2012 r.) na giełdzie CBOT w USA o 6% do 238 USD/t, jak i pszenicy konsumpcyjnej na giełdzie MATIF w UE o 5,3% do 209,00 EUR/t (ok. 272 USD/t). Niemniej jednak warto dodać, że koniec ubiegłego tygodnia, jak i początek bieżącego, przyniósł spadki.
7801083
1