Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Rosja w WTO to szansa dla polskich eksporterów?

17 sierpnia 2012
Jak podał Bank Gospodarki Żywnościowej, 23 sierpnia br. Rosja oficjalnie zostanie 154. członkiem Światowej Organizacji Handlu (WTO). Protokół w tej sprawie został podpisany przez stronę rosyjską w grudniu 2011 r., następnie ratyfikowany przez obie izby rosyjskiego parlamentu i 21 lipca br. podpisany przez prezydenta Putina.

Pierwsze zobowiązanie akcesyjne oznacza progresywne zmniejszenie opłat celnych z obecnych średnio 9,5% do 6% w 2015 roku. W przypadku sektora mleczarskiego cła na mleko skondensowane spadną z 25% do 20%, zaś na mleko w proszku z 20% do 15%. W odniesieniu do masła utrzymają się na poziomie 15%, ale wyniosą nie mniej niż 0,29 EUR/kg wobec 0,40 EUR/kg obecnie. Cła na sery będą zależały od jego rodzaju - w większości przypadków będą równać się 15%, nie mniej niż 0,25 EUR/kg wobec nie mniej niż 0,30 EUR/kg dziś. Dostawy serów przetworzonych i brie zostaną obciążone stawką 15%, nie mniej niż 0,30 EUR/kg w stosunku do 15% i nie mniej niż 0,60 EUR/kg obecnie. Nie zmienią się taryfy na mleko płynne (15%) i pozostałe typy serów.
Wraz z wejściem Rosji do WTO kwestie wymagań certyfikacyjnych zaczną być regulowane przez Układ o Środkach Sanitarnych i Fitosanitarnych (WTO Agreement on Sanitary and Phytosanitary Measueres). Teoretycznie, powinno to zmniejszyć trudności administracyjne w handlu z tym krajem i tym samym zwiększyć udział Rosji w całkowitym eksporcie przetworów mleczarskich z Polski.
W ostatnich latach stosunki handlowe Polski z Rosją były bardzo niestabilne. Ograniczenie sprzedaży na ten rynek (i pozostałych krajów WNP) nastąpiło po naszej akcesji do UE i związanym z tym swobodnym dostępem polskich produktów do rynku unijnego. Dodatkowym czynnikiem niesprzyjającym eksportowi do Rosji było wprowadzenie przez naszego sąsiada nowych certyfikatów weterynaryjnych, a następnie zakazu importu polskich produktów pochodzenia zwierzęcego. W efekcie udział krajów WNP w polskim eksporcie przetworów mleczarskich spadł z 9% w 2000 r. do 4% w 2005 roku. W okresie 2006-2007 wartość sprzedaży artykułów mlecznych na sam rynek rosyjski stanowiła 4% wartości eksportu ogółem, zaś w 2008-2009 roku udział ten obniżył się do zaledwie 3%.
Poprawa wyników handlowych nastąpiła w 2010 r., kiedy to wartość wywozu przetworów mleczarskich z Polski do Rosji zwiększyła się 3-krotnie do 77,6 mln EUR. Wpłynął na to około 16-krotny wzrost eksportu mleka w proszku (do 16,9 mln EUR), oraz 2-krotny wzrost w przypadku serów (do 42,2 mln EUR). Niemniej, w 2012 r. sprzedaż na rynek rosyjski uległa ponownemu załamaniu - okresie pierwszych pięciu miesięcy br. była o 34% niższa niż w analogicznym czasie ubiegłego roku.
Według ocen OECD-FAO, gdyby Rosja nie weszła do WTO, import masła i serów w 2021 r. były o 2-4% mniejszy niż w przypadku jej członkostwa, zaś mleka w proszku o 7-14% niższy. Zatem akcesja Rosji do Światowej Organizacji Handlu prawdopodobnie nie będzie miała bardzo dużego przełożenia na światowy rynek mleka, niemniej w przypadku Polski może sprzyjać wzrostowi eksportu. Szczególnie, że Rosja należy, i według prognoz w najbliższych latach będzie należała, do czołowych importerów masła i serów.



POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę