OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

Rosja przygotowuje się do zniesienia zakazu importu żywca

9 lipca 2012
FAMMU/FAPA podała, że Rosja przygotowuje się do zniesienia zakazu importu żywca (bydła i owiec) oraz materiału genetycznego z sześciu spośród ośmiu krajów Wspólnoty, które maja problemy z tzw, wirusem ze Schmallenbergu.
Rosjanie zamierzają wznowić import z tych krajów UE oraz z regionów Wspólnoty, w których notuje się spadek liczby nowych zachorowań na wirusa. Dotyczyć to może Włoch, Hiszpanii, Belgii oraz Luksemburga, gdzie w ciągu ostatnich dwóch miesięcy nie odnotowano żadnych nowych przypadków epidemii.

Rosjanie zamierzają także zezwolić na import zwierząt z Francji oraz Holandii, ale tylko z tych regionów, które są wolne od wirusa. Zanim zwierzęta trafią (z tych dwóch krajów) do Rosji będą musiały przejść kwarantannę w krajach UE wolnych od wirusa.

Ponadto będą musiały przejść pozytywnie testy na tą chorobę (w 7 oraz w 14 dniu kwarantanny). Import jałówek będzie jednak dalej zakazany.

Ponadto import zwierząt z Niemiec oraz z Wielkiej Brytanii będzie nadal objęty embargiem. Rosjanie nie zamierzają także znosić na razie zakazu importu żywca wieprzowego z krajów Wspólnoty. Problem ten najbardziej dotyka kraje bałtyckie, które tradycyjnie handlowały żywcem wieprzowym z Rosją.

Problem zakazu jest luźno związany z zagrożeniem wirusem ze Schmallenberu, a jego rozwiązanie Rosjanie uzależniają przede wszystkim od spełnienia przez Wspólnotę odpowiednich wymogów stawianych przez Moskwę.



POWIĄZANE

Stowarzyszenie "Otwarte Klatki" to organizacja która od lat uderza w polskiego r...

Zdrowie roślin jest podstawą życia i bezpieczeństwa żywnościowego, a zatem stano...

Według systemu informacyjnego FGIS "Argus-Fito" od początku 2025 roku od 7 maja ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę