Rosja podpisała w środę z Niemcami protokół dotyczący importu mięsa i wyrobów mięsnych w 2007 roku. Jest to dwustronna umowa, gdyż wcześniej Moskwa zapowiadała, że nie podpisze umowy z całą Unią Europejską.
Zgodnie z porozumieniem Niemcy zobowiązują się, że nie będą dostarczać mięsa, ani jego wyrobów pochodzących z Bułgarii i Rumunii - podała agencja ITAR-TASS, powołując się na Aleksieja Aleksijenkę, rzecznika prasowego rosyjskiej Federalnej Służby ds. nadzoru weterynaryjnego i fitosanitarnego.
"Umowa gwarantuje, że wyroby wyprodukowane z bułgarskiego, bądź rumuńskiego mięsa nie dostaną się z Niemiec do Rosji. Niemcy zobowiązują się do podjęcia wszelkich koniecznych kroków, aby udaremnić ewentualny tranzyt przez swe terytorium wyrobów mięsnych, które mogą stanowić weterynaryjne, bądź sanitarne zagrożenie" - powiedział Aleksijenko.
W poniedziałek szef rosyjskiego nadzoru weterynaryjnego Siergiej Dankwert ostrzegł, że Rosja będzie importować mięso i jego wyroby z tych krajów Unii, które podpiszą z Moskwą dwustronne protokoły do memorandum między Federacją Rosyjską i UE w sferze weterynaryjnej, gwarantujące bezpieczeństwo dostaw.
Problem z dostawami mięsa z Unii Europejskiej do Rosji powstał w związku z wyznaczonym na 1 stycznia 2007 roku przystąpieniem Bułgarii i Rumunii do UE. Import mięsa z tych dwóch państw do Rosji jest zakazany z powodu występujących na ich terytorium ognisk niebezpiecznych chorób zwierzęcych. Moskwa obawia się, że mięso z Bułgarii i Rumunii może trafić do Rosji przez inne kraje Unii Europejskiej.
Na początku listopada Moskwa poinformowała Komisję Europejską o swoim zamiarze wprowadzenia od 1 stycznia przyszłego roku embarga na import mięsa z Unii Europejskiej. Później złagodziła stanowisko, zapowiadając, że ewentualny zakaz importu mięsa z UE obejmie tylko kraje podejrzane o przemyt, a nie wszystkie państwa unijne.
Trwające od listopada 2005 roku rosyjskie embargo na dostawy mięsa i artykułów rolnych z Polski spowodowało, że Warszawa zablokowała w listopadzie bieżącego roku przyjęcie unijnego mandatu na negocjacje nowego porozumienia UE-Rosja o partnerstwie i współpracy.