Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Rosja i UE unifikują przepisy weterynaryjne i fitosanitarne

21 czerwca 2007
Rosja i Unia Europejska przystąpiły w środę do realizacji wspólnego projektu, którego celem jest zbliżenie ich regulacji prawnych i metod badań w sferze weterynaryjnej i fitosanitarnej.

Zakłada on m.in., że w ciągu 30 miesięcy rosyjskie przepisy sanitarne i fitosanitarne zostaną dostosowane do standardów międzynarodowych, w tym norm Światowej Organizacji Handlu (WTO).

Przedsięwzięcie, realizowane w ramach Porozumienia o Współpracy i Partnerstwie (PCA) między Rosją i UE, jest finansowane ze środków Komisji Europejskiej (KE), która wyasygnowała na to 4 mln euro.

Ze środków tych m.in. zostanie zakupiona aparatura laboratoryjna dla rosyjskiej Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitranego (Rossielchoznadzor).

Ze strony unijnej w projekcie uczestniczy Brytyjski Instytut Standardów (BSI) i Grupa Konsultacyjna GFA.

Podczas prezentacji projektu szef przedstawicielstwa KE w Rosji Marc Franco podkreślił, że "przedsięwzięcie to nie oznacza, że w Rosji nie ma odpowiednich standardów weterynaryjnych i fitosanitarnych". "Jednak rosyjskie regulacje w tej sferze powstały w dobie gospodarki planowej. W gospodarce rynkowej problemy te są rozwiązywane inaczej" - powiedział dyplomata.

Franco dodał, że wdrożenie w Rosji ogólnie przyjętych standardów zwiększy wzajemne zrozumienie, co - jak zauważył - pozwoli sprawnie rozwiązywać takie problemy, jak sprawa polskiego mięsa. Ambasador wyraził w tym kontekście przekonanie, że kwestia ta zostanie rychło uregulowana.

Dyrektor departamentu nadzoru weterynaryjnego w Rossielchoznadzorze Nikołaj Własow ze swej strony ocenił, że harmonizacja rosyjskiego i unijnego prawa - "to krok w kierunku utworzenia jednolitego obszaru gospodarczego od Atlantyku po Pacyfik".

"Nasz kraj w ciągu 15 lat przeskoczył z jednej epoki do drugiej, a nasze prawo pozostało w tyle" - powiedział Własow.

Przedstawiciel Rossielchoznadzoru zauważył również, że Rosja i Unia Europejska używają obecnie różnej aparatury i stosują różne metody badań, co niekiedy prowadzi do sporów. "Trzeba ujednolicić metodologię, by przy ocenie rezultatów nie było rozbieżności" - zaznaczył Własow.


POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę