Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

Rosja i Polska uregulowały wszelkie kwestie dotyczące handlu żywnością

12 lutego 2008
Rosja i Polska uregulowały wszystkie kwestie dotyczące handlu żywnością - oświadczył rosyjski minister rolnictwa Aleksiej Gordiejew. Polski minister rolnictwa potwierdza, że są już pierwsze efekty zniesienia embarga. "Z naszego punktu widzenia uregulowano wszelkie najważniejsze kwestie dotyczące handlu produktami zwierzęcymi i roślinnymi" - tłumaczył Gordiejew w poniedziałek w Moskwie.

Przypomniał, że w celu wyjaśnienia tej sprawy jesienią zeszłego roku i w styczniu bieżącego roku odbyły się spotkania na szczeblu ministrów rolnictwa obu krajów. Ten temat także omawiano w ramach programu niedawnej wizyty premiera Polski Donalda Tuska w Moskwie.

"Gdy tylko ta kwestia przestała być polityczna, a zaczęli nią zajmować się specjaliści, w istotny sposób udało nam się wyeliminować rozbieżności" - powiedział Rosjanin. Dodał, że obecnie "przebiegają prace techniczne, związane z opiniowaniem polskich przedsiębiorstw przez rosyjskich specjalistów".

Rosja wprowadziła embargo na polskie mięso i produkty pochodzenia roślinnego w listopadzie 2005 r., zarzucając stronie polskiej fałszowanie certyfikatów weterynaryjnych i fitosanitarnych. Prowadzone rozmowy nie przynosiły rezultatu.

Dopiero pod koniec grudnia 2007 r. po rozmowach z nowym polskim rządem, Rosja zezwoliła na eksport mięsa i jego przetworów 69 polskim firmom, w tym sześciu przedsiębiorstwom zajmującym się wysyłką mięsa czerwonego.

Minister rolnictwa Marek Sawicki powiedział PAP w poniedziałek, że są już "efekty gospodarcze zniesienia embarga przez Rosję na polskie mięso, choć nie można oczekiwać dużych efektów gospodarczych od razu po podpisaniu umowy".

Sawicki zaznaczył, że Agencja Rynku Rolnego podpisała już umowy na dopłaty do eksportu ok. 10 tys. ton mięsa, ponadto podpisano już kontrakty na wywóz do Rosji ponad 164 tys. sztuk żywej trzody.

Minister dodał, że w związku z dużym zainteresowaniem eksportem mięsa Polska wystąpi do Komisji Europejskiej o wyasygnowanie dodatkowych środków na dopłaty do eksportu.

Sawicki zaznaczył, że w trakcie jego niedawnej wizyty (minister towarzyszył premierowi Tuskowi w Moskwie - PAP) w Rosji prowadzone były także rozmowy dotyczące wznowienia eksportu produktów pochodzenia roślinnego na rynek Federacji Rosyjskiej.

Podkreślił, że ma nadzieję, iż dobry klimat polityczny, jaki towarzyszył tej wizycie przełoży się na "większą otwartość" rosyjskich służb weterynaryjnych i fitosanitarnych.

Rosyjskie embargo na import polskiego mięsa zostało zniesione po podpisaniu memorandum w Kaliningradzie w grudniu 2007 r. Nadal obowiązuje jednak zakaz importu niektórych produktów pochodzenia roślinnego. M.in. chodzi o eksport polskich owoców i warzyw.

POWIĄZANE

Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Piątnicy została laureatem prestiżowego XVII ...

W polskim prawie cywilnym brak jest definicji siły wyższej. Jednak w doktrynie i...

Jak platformy streamingowe rewolucjonizują turnieje e-sportowe? E-sport jest już...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę