Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Rosja chce zwiększyć produkcję wieprzowiny

29 stycznia 2015
Bank Gospodarki Żywnościowej podał, za Agra Europe, że władze rosyjskie są gotowe do wznowienia importu zwierząt zarodowych, podrobów i tłuszczów z mięsa wieprzowego z sześciu krajów UE. Dotychczasowa sprzedaż mięsa wieprzowego została wstrzymana w styczniu 2014 r., kiedy to pod pretekstem pojawienia się ognisk ASF na Litwie, władze rosyjskie wprowadziły całkowity zakaz importu wieprzowiny z UE.
Obecnie zapowiedziane złagodzenie embarga ma na celu zwiększenie dostępności popularnych elementów mięsa wieprzowego na rynku rosyjskim i tym samym walkę z inflacją cen mięsa. W ostatnich miesiącach wyraźna zmiana kanałów wymiany mięsa wieprzowego, tj. zaprzestanie importu z UE, USA, Kanady, Australii, Norwegii i w tym samym czasie zwiększenie uzależnienia od dostawców z Brazylii, przyczyniło się do znacznego wzrostu cen.

Jak się okazało, w tym samym czasie rządy z Francji i Danii prowadziły bilateralne rozmowy z odpowiednimi organami w Rosji. Efektem tych działań jest zapowiedziane złagodzenie embarga na wspomniane powyżej elementy tuszy, jak również zwierzęta zarodowe. Dla wyjaśnienia, oprócz zaprzestania importu wieprzowiny pod koniec stycznia, w sierpniu 2014 r. władze rosyjskie w odpowiedzi na unijne sankcje, wprowadziły dodatkowo embargo na wiele produktów agro-spożywczych.

Jak poinformował Rosselkhoznadzor współpraca handlowa będzie mogła być wznowiona z wyłonionymi w trakcie planowanych inspekcji zakładami znajdującymi się we Francji, Danii, Niemczech, Holandii, Włoszech oraz na Węgrzech. Ten proces może potrwać ok. 6 miesięcy, co pozwoliłoby na wznowienie handlu z wyłonionymi krajami członkowskimi i podmiotami w sierpniu 2015~r. Jest to okres na który wstępnie nałożone zostało embargo.

Powyższe działania uderzają w polskich producentów i eksporterów mięsa wieprzowego, którzy nie zostali włączeni do rozmów. Ze względu na utrzymanie się zagrożenia rozprzestrzeniania się ASF na terytorium Polski istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że polscy producenci wieprzowiny jeszcze przez dłuższy czas nie będą mogli wznowić eksportu na rynki pozaunijne, w tym na rynek rosyjski.

Z drugiej strony, rozpoczęcie sprzedaży niektórych elementów tuszy do Rosji, może przyczynić się stopniowego wzrostu cen żywca na rynku unijnym. Warto zaznaczyć, że Polska jest w dużej mierze biorcą cen. Zatem ewentualna poprawa sytuacji na rynku UE, może również przełożyć się na niewielkie odbicie cen wieprzowiny na rynku krajowym.

Dla producentów żywca obecna sytuacja na rynku wieprzowiny w kraju i w UE jest szczególnie trudna. W tygodniu 12-18.01.2015 cena żywca na rynku krajowym wyniosła przeciętnie 4,02 zł/kg, co oznacza prawie 19-procentowy spadek (o 0,93 zł/kg) w skali roku. Tak niskiej ceny nie odnotowano na rynku przez ostatnie cztery lata. Obecny poziom wynika z systematycznych spadków odnotywanych na rynku od początku lipca 2014 r., kiedy za kg żywca płacono przeciętnie 5,57 zł, zatem o 1,55 zł więcej niż obecnie.



POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę