Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Rolnik – zawód najwyższego ryzyka

5 stycznia 2016
Co cztery dni w rolnictwie ginie człowiek - podał serwis jelonka.com. - W roku minionym śmierć przy pracy poniosło 92. rolników, w tym roku już 22 osoby – to drastyczne statystyki pokazujące, jak wiele jest do zrobienia w kwestii bezpieczeństwa na wsiach. Dlatego Państwowa Inspekcja Pracy rozpoczęła trzyletnią kampanię informacyjno–promocyjną pod nazwą „Szanuj życie! Bezpieczna praca w gospodarstwie rolnym”.

W I kwartale roku bieżącego do oddziałów regionalnych i placówek terenowych Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zgłoszono już prawie 5 700 wypadków, zginęły 22 osoby. W całym roku minionym było to ponad 24 tysiące wypadków, zginęło 92 rolników.

- Są to tylko przypadki zgłoszone, a wiemy, że wiele z nich nie zostało zarejestrowanych lub osoby, które im uległy, nie były ubezpieczone w KRUS-ie – podkreślał na wczorajszym (18.06) briefingu prasowym Jarosław Branicki z jeleniogórskiego oddziału Państwowej Inspekcji Pracy we Wrocławiu, koordynator akcji promocyjnej.

Z tytułu wypadków przy pracy w rolnictwie w 2012 roku wypłacono ponad 16,5 tysięcy jednorazowych odszkodowań. - Najwięcej poszkodowanych było w grupach: „upadek osób” – 8 087 poszkodowanych (48,9% wszystkich wypłaconych jednorazowych odszkodowań,) „pochwycenie lub uderzenia przez ruchome części maszyn” – 2 254 poszkodowanych (13,6%) oraz „uderzenie, przygniecenie bądź pogryzienie przez zwierzęta” – 1 940 poszkodowanych tj. 11,7% - wymieniała Izabela Bartnicka, insp. KRUS w Jeleniej Górze.

Najczęściej zgonem kończyły się wypadki z grup: „przejechanie, uderzenie, pochwycenie przez środek transportu w ruchu” – 27 ofiar, „nagłe zachorowania” (zawały mięśnia sercowego, udary i wylewy krwi do mózgu) – 14 ofiar, „upadek osób” - 12 ofiar, „pochwycenie lub uderzenie przez ruchome części maszyn” i „upadek przedmiotów” – po 10 poszkodowanych.

- Emitowane do 23 czerwca br., w ramach kampanii medialnej, spoty telewizyjne (TVP1, TVP INFO, TVP Regional, TVN7, TVN Tubro, Polsat News, TV4, tzw. ArtMedia, TVR) i do 30 czerwca br. spoty w Radiu RMF FM zwracają uwagę na przyczyny i okoliczności wypadków z udziałem rolników, jak również kwestię narażenia na niebezpieczeństwo innych mieszkańców terenów wiejskich, zwłaszcza dzieci – mówił Mirosław Kocuba, kierownik jeleniogórskiego oddziału PIP.

Najwyższą wypadkowość odnotowano w województwach: warmińsko – mazurskim (15,4), podlaskim (14,3), podkarpackim (12,5) i wielkopolskim (12,4), najniższą - w zachodniopomorskim (7), opolskim (7) i śląskim (7,6).

- Tragiczne statystyki dowodzą, że świadomość zagrożeń związanych z pracą rolniczą, a także sposobów ich eliminowania jest wciąż niewystarczająca – mówił Jarosław Branicki. - Tegoroczne działania informacyjne prowadzone są pod hasłem: „Troska o bezpieczeństwo, to Twoja rola”. Polegają na upowszechnianiu wiedzy nt. zapobiegania upadkom. Upadki, bowiem, stanowią przyczynę połowy wypadków, jakim ulegają rolnicy. Główną grupę adresatów kampanii stanowią rolnicy indywidualni oraz członkowie ich rodzin, a także osoby doraźnie wykonujące prace w rolnictwie. Poprzez kampanię informacyjną chcemy, by rolnicy zrozumieli, że za bezpieczeństwo odpowiedzialne są wszystkie osoby mieszkające, przebywające i pracujące na terenie gospodarstwa rolnego, każdy we własnym zakresie. Chcemy też zachęcić uczniów i studentów szkól rolniczych do zdobywania podstawowej wiedzy nt. prewencji wypadkowej w rolnictwie, a także kreowania pożądanych postaw na etapie przygotowania do wykonywania czynności związanych z produkcją rolniczą. Szczególną troską w tej kampanii otaczamy dzieci, które często są angażowane do prac niebezpiecznych. Chcemy uświadomić ich opiekunom i rodzicom negatywne skutki wykonywania przez nieletnich prac niebezpiecznych i szkodliwych – wyliczał jeleniogórski koordynator akcji.

Kampania jest realizowana we współpracy z Kasą Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Partnerzy kampanii to: Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych oraz Krajowa Rada Izb Rolniczych. Patronat medialny nad kampanią objęła Ogólnopolska Telewizja TVR oraz stacja radiowa RMF FM.

Do współdziałania na rzecz promocji przekazu kampanii zostali zaproszeni także, m.in. Sygnatariusze Porozumienia na Rzecz Poprawy Stanu BHP w rolnictwie oraz inne instytucje i organizacje związane z rolnictwem.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę