Zdaniem Lubelskiej Izby Rolniczej w naszym kraju istnieje pilna potrzeba uchwalenia ustawy regulującej zasady dzierżawienia gruntów rolnych.
Jak podkreśla LIR dynamika zmian gospodarczych w Polsce wymusza potrzebę poddania dzierżawy, podobnie jak w krajach Unii Europejskiej , kontroli na wzór obrotu własnościowego . Istnieje zatem jak podkreślają przedstawiciele lubelskiego samorządu rolniczego pilna potrzeba określenia statusu prawnego dzierżawy rolniczej , uwzględniającego zarówno tradycje polskich rozwiązań prawnych , jak również rozwiązań krajów Unii Europejskiej. Obowiązująca bowiem obecnie relacja stosunków dzierżawy w odniesieniu do rolnictwa jest szczególnie niekorzystna, pomija interesy osób prowadzących gospodarstwa rolne zorganizowane na bazie dzierżawy.
- Większość zachowań dzierżawcy w trakcie trwania umowy dzierżawy i jej wykonywania jest w znacznym stopniu uzależnione od zgody wydzierżawiającego. Dzierżawca , także w przypadku dzierżaw długoterminowych, ma stosunkowo małą swobodę prowadzenia działalności gospodarczej na dzierżawionej nieruchomości. Dotyczy to podejmowania decyzji produkcyjnych, a szczególnie inwestycji o charakterze modernizacyjnym. Przepisy Kodeksu Cywilnego mające zastosowanie wobec dzierżawcy i wydzierżawiającego nie regulują powyższych kwestii tym samym nie sprzyjają bezpieczeństwu obrotu cywilnoprawnego, a więc stabilności tak ważnej w każdej dziedzinie gospodarowania – mówi Robert Jakubiec, prezes Lubelskiej Izby Rolniczej.