Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Rolnicze dzierżawy do poprawy

5 stycznia 2016
Zdaniem Lubelskiej Izby Rolniczej w naszym kraju istnieje pilna potrzeba uchwalenia ustawy regulującej zasady dzierżawienia gruntów rolnych.
Jak podkreśla LIR dynamika zmian gospodarczych w Polsce wymusza potrzebę poddania dzierżawy, podobnie jak w krajach Unii Europejskiej , kontroli na wzór  obrotu własnościowego . Istnieje zatem jak podkreślają przedstawiciele lubelskiego samorządu rolniczego pilna potrzeba określenia statusu prawnego dzierżawy rolniczej , uwzględniającego zarówno tradycje polskich rozwiązań prawnych , jak również rozwiązań krajów Unii Europejskiej. Obowiązująca bowiem obecnie relacja stosunków dzierżawy w odniesieniu do rolnictwa jest szczególnie niekorzystna, pomija interesy osób prowadzących gospodarstwa rolne zorganizowane na bazie dzierżawy.
- Większość zachowań dzierżawcy w trakcie trwania umowy dzierżawy i jej wykonywania jest w znacznym stopniu uzależnione od zgody wydzierżawiającego. Dzierżawca , także w przypadku dzierżaw  długoterminowych, ma stosunkowo małą swobodę  prowadzenia działalności gospodarczej na dzierżawionej nieruchomości. Dotyczy to podejmowania decyzji produkcyjnych, a szczególnie inwestycji o charakterze modernizacyjnym. Przepisy Kodeksu Cywilnego mające zastosowanie wobec dzierżawcy i wydzierżawiającego nie regulują powyższych kwestii tym samym nie sprzyjają bezpieczeństwu obrotu cywilnoprawnego, a więc stabilności tak ważnej w każdej dziedzinie gospodarowania – mówi Robert Jakubiec, prezes Lubelskiej Izby Rolniczej.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę