MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Rolnicy zakończyli protest w Szczecinie

12 września 2013
Blisko 50 ciągników rolniczych jeździło w środę przez trzy godziny ulicami Szczecina - podał portal RadioMaryja.pl. Protestujący uważają, że pomimo zawartych wcześniej porozumień nadal występują nieprawidłowości w obrocie ziemią rolną.
Rolnicy na przełomie 2012 i 2013 r. protestowali w Szczecinie przez 77 dni przeciwko m.in. nieprawidłowościom w obrocie ziemią. Wielokrotnie przejeżdżali wtedy ulicami miasta, blokując ruch.

Przewodniczący Komitetu Protestacyjnego Rolników Województwa Zachodniopomorskiego Edward Kosmal mówił w środę do rolników zgromadzonych przed zachodniopomorskim urzędem wojewódzkim, że nie są do końca realizowane porozumienia z ministrem rolnictwa dotyczące obrotu ziemią. Według Kosmala rolników dotykają dodatkowo niskie w tym roku ceny skupu płodów rolnych.

- Okazuje się, że rolnicy znowu padli ofiarą globalnego kapitału. (…) Znowu nas okradziono; są to ogromne straty dla gospodarstw rodzinnych. Ceny zbóż spadły o 50 proc., rzepaku o 40 proc. Większość rolników już musiała sprzedać swoje płody i jest rozgoryczona – dodał Edward Kosmal.
Zdaniem Edwarda Kosmala ziemia rolna przez podstawione osoby nadal trafia w ręce zagranicznego kapitału.

- Polski rolnik pazurami trzyma się polskiej ziemi. Dzisiaj ziemia zachodniopomorska jest sprzedawana w ręce obcego kapitału. (…) Premier Donald Tusk zapowiedział zintensyfikowanie sprzedaży ziemi, bo tylko to mu zostało, żeby zapełnić dziurę budżetową – powiedział Edward Kosmal.
Jak mówił przewodniczący komitetu protestacyjnego Edward Kosmal, premier Donald Tusk i wicepremier Janusz Piechociński, pomimo starań, nie spotkali się ani razu z rolnikami, żeby porozmawiać o problemach wsi.

Zebrani rolnicy skandowali: “Polska ziemia w polskich rękach”; na jednym z transparentów można było przeczytać “Wzywamy polityków poprzyjcie rolników”.

Protestujący domagają się m.in. zabezpieczenia przed skutkami spekulacji rynkowych, które – ich zdaniem – miały wystąpić podczas żniw, rozwiązań umożliwiających kontrole obrotu gruntami i wspieranie rodzinnego charakteru gospodarstw po 2016 r. i przywrócenia dzierżawy jako pełnoprawnej formy gospodarowania gruntami.

Wśród postulatów jest także rezygnacja z projektu przywrócenia możliwości wyłączenia 30 proc. gruntów z dzierżaw w zamian za prawo wykupu pozostałych 70 proc. po cenie ustalonej przez rzeczoznawcę.

Rolnicy poparli rozpoczęte w środę Ogólnopolskie Dni Protestu, zorganizowane przez NSZZ “Solidarność”, OPZZ i Forum Związków Zawodowych i nawoływali do “rzeczywistego dialogu społecznego”.



POWIĄZANE

Noworoczne obniżki cen paliw, o których pisaliśmy ostatnio, należą już do przesz...

Według danych FGIS "Argus-Fito" według stanu na 15 grudnia od początku 2024 roku...

Rok 2024 stał się rekordowy dla ukraińskiego przemysłu cukrowniczego – krajowi p...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę