Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Rolnicy zakończyli protest w Bydgoszczy

18 czerwca 2012
Rolnicy w piątek późnym wieczorem zakończyli trwające 27 godzin blokowanie około 90 ciągnikami centrum Bydgoszczy w okolicy urzędu wojewódzkiego. Protestujący zdecydowali utrzymać pogotowie strajkowe.
Zakończenie protestu poprzedziło spotkanie komitetu protestacyjnego z wiceministrem rolnictwa Tadeuszem Nalewajkiem. Negocjacje trały ponad 3 godziny, a redagowanie protokołu uzgodnień i rozbieżności - prawie 4 godziny.
Zdaniem rolników rozmowy były wyjątkowo trudne i praktycznie nie osiągnięto postępu rozmowach na temat ich postulatów. Wiceminister podkreślił, że jako przedstawiciel rządu musi brać pod uwagę w realia budżetowe, ustawowe i wspólnej polityki rolnej po 2014 r.
Rolnicy około 90 ciągnikami zablokowali centrum Bydgoszczy w okolicy urzędu wojewódzkiego w czwartek wieczorem. Żądali rozmowy z ministrem rolnictwa lub jego przedstawicielem upoważnionym do podejmowania decyzji w sprawie. spełnienia postulatów zgłoszonych pod koniec marca m.in. w związku z wymarznięciem upraw.
Zablokowana była część ul. Jagiellońskiej na osi wschód-zachód, na odcinku od Ronda Jagiellonów do ul. Gdańskiej. Samochody nie mogły jeździć w obu kierunkach, normalnie kursowały tylko tramwaje.
Część ciągników przyjechała m.in. z przyczepami, cysternami. Bezpośrednio przed wjazdem na plac przed urzędem wojewódzkim ustawiono beczkowóz z gnojówką. Rolnicy spuścili ze zbiornika 12 wiader gnojówki, następnie ustawili je przed gmachem urzędu wojewódzkiego i co pewien czas mieszali zawartość kijem.
W nocy z czwartku na piątek z protestującymi spotkał się wicewojewoda Zbigniew Ostrowski, który zapewnił, że postulaty rolników są przekazywane tam, gdzie powinny zapadać decyzje i nadal tak będzie. Zaapelował do protestujących o rozsądek i umiar.
W piątek rano wojewoda kujawsko-pomorskie Ewa Mes poinformowała, że minister rolnictwa Marek Sawicki nie może przyjechać do Bydgoszczy ze względu na pracę w Sejmie i proponuje przyjazd protestującym na rozmowę do Warszawy na godzinę 15. Rolnicy nie przyjęli propozycji. W tej sytuacji do Bydgoszczy po południu przyjechał wiceminister Nalewajk.
Manifestację zorganizował komitet protestacyjny, który zawiązał się w marcu, gdy rolnicy z regionu kujawsko-pomorskiego przez 13 dni okupowali salę konferencyjną urzędu wojewódzkiego. Domagali się wówczas udzielenia przez państwo pomocy rolnikom, których uprawy wymarzły.
Wówczas protest zakończono 31 marca - dzień po tym, jak delegacja protestujących uczestniczyła w posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa, a także podpisała z ministrem rolnictwa protokół uzgodnień i rozbieżności w sprawie. postulatów.
Rolnicy podkreślili wówczas, że nie doczekali się realizacji postulatów związanych z wymarznięciem upraw - takich jak ogłoszenie stanu klęski, wprowadzenie dopłat do materiału siewnego, zwolnienie z opłat licencyjnych za nasiona wykorzystane do siewu, odraczanie spłat kredytów w bankach, niestosowanie sankcji wobec rolników, którzy nie wywiązali się z limitów przewidzianych w umowach kontraktacyjnych, a także zrezygnowanie z podnoszenia wieku emerytalnego przynajmniej kobiet.
Zaznaczyli, że spełniono postulaty wstrzymania prywatyzacji Krajowej Spółki Cukrowej i włączenia przedstawicieli związków rolniczych do komisji do spraw sprzedaży ziemi należącej do Skarbu Państwa.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę